Dla profesjonalnych krawców wybór maszyny do szycia nie stanowi większego problemu. Wie jakie funkcje powinna posiadać maszyna i jakie są jego oczekiwania w tym zakresie. Zupełnie inaczej jest w przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę z szyciem.
Podstawowe kryteria wyboru maszyny
Maszyny do szycia różnią się między sobą nie tylko ceną, ale przede wszystkim funkcjami. Przed zakupem warto więc zastanowić się, do czego będzie służyła. Jeżeli będzie wykorzystywana tylko do drobnych przeróbek, to można zdecydować się na prostą maszynę z kilkoma ściegami z możliwością ich regulacji.
W przypadku, gdy maszyna będzie służyła także do samodzielnego szycia modnych ubiorów, warto wybrać model bardziej rozbudowany, np. z overlockiem, możliwością haftowania, obrzucania dziurek na guziki. Wszystkie te funkcje posiadają maszyny do szycia mechaniczne, które są najlepszym wyborem dla osób początkujących.
Na co należy zwrócić uwagę?
Wybierając maszynę do szycia warto zwrócić uwagę na jej konstrukcję i jakość wykonania. To zagwarantuje, że maszyna posłuży przez kilka lat i nie będzie się psuła. Gwarancję jakości dają maszyny do szycia takich firm, jak Brother, Singer, Janome czy Juki.
Dobrej jakości maszyny do szycia zdecydowaną większość elementów mają wykonane z metalu, części plastikowe ulegają szybszemu zużyciu, a ich wymiana może być kłopotliwa.
Funkcje i wyposażenie, które ułatwiają szycie
Dla osób, które uczą się dopiero szyć, bardzo ważną rzeczą jest łatwa obsługa maszyny. Oczywiście należy zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny do szycia i przetestować różne funkcje na materiale próbnym. Dzięki temu można przećwiczyć różne rodzaje ściegów, poziom nacisku na pedał, przesuwanie materiału.
Szycie na maszynie znacznie ułatwia automatyczne nawlekanie igły, ruchoma stopka z możliwością regulacji nacisku w zależności od rodzaju tkaniny. Wszystkie maszyny mechaniczne posiadają możliwość regulacji szerokości i długości ściegu, pozwala to dostosować go konkretnego zadania. Warto także wybrać maszynę z chwytaczem rotacyjnym. W tym przypadku wymiana bębenka z nicią będzie łatwiejsza i zajmie mniej czasu niż w przypadku chwytacza wahadłowego.
Koszt maszyny do szycia w wersji mechanicznej to wydatek od 300 wzwyż, warto zapłacić trochę więcej za dodatkowe funkcje i komfort pracy.