Rękawiczki nitrylowe znane są od lat. Najczęściej używane są w szpitalach i przychodniach. Są idealną ochroną rąk przed bakteriami i wirusami, dlatego obowiązkowo zakładają je lekarze i służba medyczna przy wykonywaniu zabiegów medycznych czy też choćby przy zastrzykach. Możliwości ich zastosowań jest jednak o wiele więcej. Warto je posiadać.
Zakup rękawiczek nitrylowych to nie problem
Rękawiczki jednorazowe nitrylowe, dostępne są w sklepach medycznych i aptekach. Można kupić je na sztuki. Jedna para takich rękawiczek kosztuje mniej niż złotówkę. Dużo korzystniej jednak kupować je w większych ilościach. Opakowanie kilkuset sztuk to koszt kilkudziesięciu złotych. Przez długi czas mogą leżeć, więc zakup większej ilości jest jak najbardziej wskazany. Do czego można je używać? Odpowiedź jest oczywista. Do wszelkich prac, przy których jest ryzyko spowodowania podrażnień skóry dłoni lub jej zabrudzenia. W tym drugim przypadku rękawiczki jednorazowe nitrylowe to brak konieczności pracowitego mycia skóry dłoni i usuwania zabrudzeń z tłuszczu, smaru, farby czy innych wyjątkowo trudnych do usunięcia.
Rozmiar rękawiczek jest istotny
Nie każdy wie, że rękawiczki tego rodzaju występują w różnych rozmiarach. Teoretycznie to nie ma znaczenia, bowiem są to rękawiczki, które świetnie się rozciągają, więc pozornie zawsze można je dopasować do każdych dłoni. Zbyt duże rękawiczki jednak będą utrudniać wykonywanie prac, zbyt ciasne zaś będą powodować dyskomfort podczas noszenia. Oczywiście mało kto wie, jaki rozmiar rękawiczek będzie odpowiedni. Najprościej kupić jedną parę z każdego rozmiaru i po prostu przymierzyć, po czym nabyć większą ilość takich, które pasują najlepiej.
Długotrwałe noszenie jest ryzykowne
Przy używaniu tego rodzaju rękawiczek nie można zapominać o tym, że szczelnie przylegają do skóry i są nieprzewiewne. Skóra zatem nie może oddychać, przy poceniu skóry nie ma też możliwości odprowadzenia potu, cały czas zostaje pomiędzy skórą dłoni i rękawiczką. Z tych powodów, warto nosić takie rękawiczki tylko wtedy, gdy jest to konieczne, potem zaś je zdejmować. Znane są bowiem przypadki podrażnień skóry, po noszeniu takich rękawiczek przez wiele godzin dziennie, przez kilka dni. Nie warto nosić ich zbyt długo. Lepiej zdjąć jedne i po jakimś czasie – gdy będzie taka potrzeba – założyć kolejna parę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.