U mężczyzn w młodym i średnim wieku mogą pojawić się żylaki powrózka nasiennego. Jest to choroba, która na początku nie daje objawów, ale nieleczona może nieść ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych. Jak wygląda leczenie żylaków powrózka nasiennego? Skąd bierze się ta przypadłość?
Żylaki powrózka nasiennego — czym są?
Wielu mężczyzn o żylakach powrózka nasiennego dowiaduje się przy okazji badania plemników. Ta choroba może przyczyniać się do bezpłodności aż w 40% przypadków. Jest to choroba, która charakteryzuje się nieprawidłowo poszerzonymi i wydłużonymi naczyniami żylnymi.
Powrózek nasienny jest strukturą znajdującą się w kanale pachwinowym i mosznie. Zbudowany jest z nasieniowodu, mięśni, tętnicy jądrowej, naczyń krwionośnych i żylnego splotu wiciowatego. Jeśli żyły się powiększają w tej części ciała, to powoduje to wzrost temperatury w okolicach jąder, a to może zaburzać ruchliwość i rozwój plemników.
Jakie się przyczyny i objawy żylaków powrózka nasiennego?
Przyczyn tego schorzenia może być wiele. Jedną z częstszych jest niewydolność zastawek żylnych znajdujących się w tej części ciała. Najczęściej niewydolność żylna występuje w lewej części jąder. Niekiedy przyczyną mogą być wady wrodzone, zwiotczenie moszny lub zewnętrzny ucisk przez guza.
Jeśli chodzi o objawy, to niestety w wielu przypadkach ta przypadłość nie powoduje żadnych dolegliwości. Żylaki często są wykrywane przez przypadek. Jeśli żylaki są już bardzo powiększone, to wówczas może być odczuwalny ból lub dyskomfort w okolicach jąder lub moszny. Mężczyźni mogą też odczuwać ciężar w pachwinie i mosznie. Jeśli jakiekolwiek symptomy wystąpią, to należy się niezwłocznie zgłosić do urologa.
Żylaki powrózka nasiennego leczenie
Żylaki najczęściej są wykrywane podczas badania USG lub badania płodności. Jeśli żylaki są duże, to niezbędne jest natychmiastowe leczenie. Najczęściej lekarz wykonuje embolizację. W pachwinie zostaje wykonane nacięcie, przez które wprowadza się specjalny materiał mający zamknąć światło żyły i przepływ krwi w chorych naczyniach.
Pacjenci mogą być też poddani sklerotyzacji, która polega na podaniu bezpośrednio do naczynia środka farmakologicznego powodującego zasklepienie naczyń i ich obkurczenie.