Nici chirurgiczne – po jakim czasie znikają rozpuszczalne nici chirurgiczne?

Rozpuszczalna nić chirurgiczna jest bardzo dobrą alternatywą dla standardowych nici chirurgicznych nierozpuszczalnych. Wersja rozpuszczalna jest stosowana najczęściej do łączenia tkanek wewnątrz organizmu, by mogły się one samoistnie rozpuścić. Dzięki temu nie trzeba wykonywać kolejnego zabiegu w celu usunięcia szwów.

Rozpuszczalne nici chirurgiczne – czym są?

Rozwój medycyny sprawił, że oprócz standardowych nici chirurgicznych, które wymagają manualnego zdjęcia zaczęto używać nici rozpuszczalnych. Jest to nowsze i dużo lepsze rozwiązanie, które ułatwia zadanie pracowników medycznych, a oprócz tego zwiększa komfort pacjentów, którzy nie muszą pojawiać się w gabinecie chirurgicznym ponownie w celu zdjęcia szwów. Nici chirurgiczne rozpuszczalne są narzędziem innowacyjnym, które jest świetnym zamiennikiem niewchłanialnych szwów. Mimo, iż nie zawsze rozpuszczalne nici mogą być używane, to znalazły one szerokie zastosowanie w medycynie. Wchłanialne nici chirurgiczne są najczęściej używane w okulistyce, chirurgii, stomatologii oraz ginekologii. Nici chirurgiczne wchłanialne wykonane są z materiałów syntetycznych, które dają właściwości antybakteryjne. Nie ma zatem możliwości, by organizm ludzki zareagował negatywnie na takie ciało obce. Szwy wchłanialne to małe ryzyko zakażenia, a jednocześnie estetyka oraz wygoda zarówno pacjenta, jak i pracowników medycznych.

Jakie są różnice między szwami rozpuszczalnymi i nierozpuszczalnymi?

Nici chirurgiczne rozpuszczalne ulegają samoistnej biodegradacji i zanikają bez potrzeby ich mechanicznego zdejmowania. Rana, która została zszyta z zastosowaniem wchłanialnych szwów będzie tak samo dobrze zabezpieczona, jak w przypadku szwów niewchłanialnych, a dodatkowo nie będzie potrzeby późniejszego usunięcia szwów. Co więcej, nici rozpuszczalne posiadają właściwości przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne i nie stanowią pożywki dla drobnoustrojów i różnych bakterii. Nici rozpuszczalne są bardzo dobrą alternatywą dla niewchłanialnych także z powodu nie pozostawiania dużej blizny w miejscu rozcięcia.

Nici chirurgiczne są niezbędne w celu dobrego zszycia rany w przypadku wszelkich zabiegów chirurgicznych. Istnieje wiele rodzajów nici, a optymalny wybór rodzaju zależy od lekarza przeprowadzającego operację.