Wybór domu opieki dla seniora – jak to zrobić?

Dojrzenie rodziny seniora do decyzji o tym, że nadszedł czas, by ukochani dziadek lub babcia zamieszkali w miejscu, które zapewni im wszystkie z rozległych potrzeb, nie jest proste. Kolejne kroki wcale nie muszą być dużo prostsze. Zwłaszcza że jest to czynność stresogenna, której nie wykonuje się codziennie. Jak wybrać dom opieki dla seniora?

Weźcie pod uwagę kwestie zdrowotne

Sytuacja zdrowotna seniora jest często elementem rozstrzygającym przy wyborze idealnego dla niego miejsca. Zdecydowana większość domów opieki dla seniorów zapewnia im dostęp do najwyższej jakości usług medycznych. Ich sytuacja zdrowotna jest monitorowana na bieżąco, a w razie potrzeby podejmowane są natychmiastowe działania.

Warto wiedzieć też, że istnieją ośrodki, które oferują swoje usługi przede wszystkim osobom, które cierpią na konkretną chorobę. Dobrym przykładem będzie na pewno dom opieki dla chorych na Alzheimera, którego personel jest bardzo doświadczony i godny zaufania.

Nie zapomnijcie o dobraniu odległości

Jeśli to możliwe, powinno się wybrać jak najlepsze miejsce w najbliższej okolicy. Chociaż na co dzień tego nie dostrzegamy, to dla starszej osoby zdecydowana zmiana miejsca będzie mocno odczuwalna, i to często negatywnie. Osoby z odległych od siebie regionów Polski różnią: gwara, sposób myślenia oraz doświadczenia. Dlatego dla urodzonego warszawiaka, najlepszy będzie domy opieki mazowieckie, a dla Olsztynian – warmińskie.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której nie należy zapomnieć. Umieszczenie seniora w bardzo odległym miejscu będzie utrudniało mile widziane częste wizyty. W miarę możliwości dla własnej wygody zadbaj o to, by nie dzieliła was więcej niż godzina jazdy autem.

Zadbaj o dobry poziom codzienności

Chociaż wydaje się, że nie jest to tak ważne, jak sprawy zdrowotne, to warto też zwrócić uwagę na to, jak wygląda życie codzienne pensjonariuszy organizowane przez wybrany dom. Jakie serwuje się tam jedzenie czy jest możliwość wyboru specjalnej diety, swobodnego wyeliminowania alergenów, ale też, jakie zapewniane są rozrywki?

Jeżeli chodzi o najwyższej jakości Dom seniora warszawa wiedzie prym pod tym względem. Głównie dzięki możliwości korzystania z pomocy najlepszych specjalistów.