Proste badanie, które ratuje życie

Cytologia stanowi rodzaj badania, o którym powinna coś wiedzieć kobieta w każdym wieku. Metoda ta pozwala wykryć niepokojące zmiany komórkowe w obrębie stref intymnych. Choroba ta, choć brzmi strasznie to na początkowym etapie rozwoju jest całkowicie uleczalny. Dlatego regularne poddawanie się cytologii może zadecydować o życiu i śmierci.

Kto? Prawie każdy!

Zaleca się, by cytologię robiła sobie każda kobieta, która weszła w okres rozrodczy. Jeśli wyniki nie dały podstaw do niepokojów, to kolejne badanie może odbyć nie wcześniej niż za 2-3 lata.

Natomiast kobiety, które miały miej szczęścia – czyli wyniki wskazujące na defekty w obrębie strefy płciowej – muszą być szczególnie wyczulone i badać się co rok. Wymaz cytologiczny pozostaje również niezwykle ważnym testem diagnostycznym dla kobiet, które mają obniżoną odporność (są po przeszczepie, chemioterapii albo są nosicielkami wirusa HIV).

Za większość przypadków raka szyjki macicy odpowiada HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Główną drogą do zarażenia tym mikrobem pozostaje zbliżenie seksualne.

Jak przygotować się do wymazu?

Wymazu cytologicznego nie wykonuje się w czasie menstruacji. Poza tym należy pamiętać o tym, by na kilka dni przed spotkaniem ze specjalistą nie stosować żadnych leków i środków dopochwowych. W przeddzień testu nie powinno się też współżyć seksualnie. Niespełnienie któregokolwiek z tych wymagań może sprawić, że biopsja komórek szyjki macicy zostanie utrudnione, zaś rezultaty wymazu okażą się mało wiarygodne.

Jak przebiega badanie?

Kobieta siada na fotelu ginekologicznym, a specjalista ginekolog umieszcza w strefie rozrodczej wziernik ginekologiczny. To narzędzie do badania otworów ciała, posiadające dźwignię, pozwalającą na rozwarcie wejścia pochwy. Doktor z pomocą rodzaju „szczoteczki” na długiej rączce pobiera wymaz z szyjki macicy. Wymaz ten następnie zostaje utrwalony i przekazany w ręce laborantów.

Cytologia na całe szczęście nie boli, zwykle również nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Współcześnie do badań wykorzystywane są wzierniki ginekologiczne jednorazowe. Narzędzia tego typu są zrobione z twardego plastiku, o gładkich krawędziach, dzięki którym nie ma szans na spowodowanie uszkodzeń wnętrza organów rozrodczych (a nie zawsze tak było, bo pierwsze Wzierniki ginekologiczne jednorazowe wykonane z tworzywa miały właśnie tę wadę). Poza tym, sprawny ginekolog dopasowuje wzierniki dopochwowe do okoliczności i samej pacjentki. Stąd też wzierniki dopochwowe produkuje się w kilku rozmiarach – inne dla kobiet po porodzie, inne natomiast dla pań, które jeszcze nie rodziły.