A gdyby tak kupić saunę?

W Polsce przybywa miłośników fińskiego sposobu na budowanie odporności, a sauny suche i parowe usytuowane w strefach spa i na miejskich kąpieliskach przeżywają oblężenie. Nie każdy jednak lubi tłok oraz brak intymności towarzyszący korzystaniu z sauny ogólnodostępnej, a także nie zawsze da się wygospodarować odpowiednią ilość czasu. Co wtedy?

Prywatna sauna w domu

Jeśli korzysta się z dobrodziejstw sauny regularnie, warto zastanowić się, czy nie zainwestować w prywatną saunę. Wbrew pozorom zakup sauny nie jest drogą inwestycją, zważywszy, że w zamian otrzymuje się prywatność oraz stały i niczym nieograniczony dostęp do ulubionego sposobu na relaks i odprężenie po pracy. Nie jest też prawdą, że saunę można zamontować jedynie dysponując dużym domem lub rozległym ogrodem. Małe sauny na podczerwień mają rozmiar szafy i mieszczą się nawet w niewielkich mieszkaniach. Dodatkowo budowane są z drewna na indywidualne zamówienie i mogą być dostosowane do kształtu i rozmiaru wnęki, w której chce się saunę umieścić. Sauna ogrodowa także może mieć różne rozmiary i formy, pasujące do wielkości i charakteru posiadłości, na której ma stanąć

Sauna w ogrodzie

O ile w mieszkaniu najczęściej montuje się sauny suche infrared, o tyle w ogrodzie można dowolnie zaplanować rodzaj i rozmiar pomieszczenia kąpielowego. Pierwszą decyzją, którą trzeba podjąć jest wybór miejsca. Nie musi być to duży teren, jednak trzeba zwrócić uwagę na konieczność podłączenia wody i prądu elektrycznego. Gdy już wiadomo, czy sauna stanie wśród drzew i krzewów, czy raczej przy samym domu, należy zastanowić się, czy będzie to fińska sauna, parowa łaźnia rzymska, ruska bania czy sauna interferencyjna. Warto pamiętać, że każda z nich ma inną temperaturę oraz różny pobór prądu.

Na końcu można dowolnie wybrać kształt sauny, idealnie wkomponowany w najbliższe otoczenie. Sauna ogrodowa może mieć bardzo różny kształt. Najczęściej stawiane są drewniane domki, w których oprócz pomieszczenia z sauną znajdzie się miejsce na zostawienie ubrań, kabinę prysznicową, a czasem także na wypoczynek po seansie. Czasem montuje się sauny w kształcie dużej beczki lub bardzo nowoczesne oszklone pawilony, prawdziwe strefy spa. Wybór projektu zależy od indywidualnych potrzeb z zasobności portfela właściciela ogrodu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw