Czy warto posiadać alkomat elektrochemiczny?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się alkomaty elektrochemiczne. Można śmiało powiedzieć, że własny alkomat z atestem powinien posiadać każdy kierowca. Nie wszyscy mają świadomość, że nawet bardzo mała ilość alkoholu w organizmie może zmniejszyć zdolność koncentracji, a także opóźnić czas reakcji. Możesz nawet nie wiedzieć, że dalej jesteś pijany.

Zakup alkomatu

Pijani kierowcy są ogromnym zagrożeniem na drodze, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że policja tak mocno zwraca na to uwagę. Przed wyruszeniem w podróż trzeba koniecznie sprawdzić stan trzeźwości. Można przypuszczać, że alkomat elektrochemiczny pozwala szybko skontrolować kierowcę, który wydaje się podejrzany. Na rynku można znaleźć też alkomaty półprzewodnikowe, które niestety są mniej precyzyjne. Zdecydowanie minusem jest to, że pomiary muszą być wykonywane na idealnie czystych próbkach. Warto mieć na uwadze, że wyniki pomiaru mogą być zakłócone przez niektóre substancje, między innymi leki i nikotynę. Alkomat elektrochemiczny wykorzystuje zjawisko utleniania alkoholu związkami chemicznymi. Polega to na tym, że etanol przekształca się w kwas octowy i tym samym uwalniane są elektrony i powstaje prąd o stosunkowo niskim napięciu.

Badanie trzeźwości

Należy podkreślić, że wynik pojawiający się na ekranie alkomatu jest uzależniony od wysokości napięcia na potencjale elektrody. Im wyższe stężenie alkoholu, tym wyższe jest napięcie, ponieważ wytwarza się więcej kwasu octowego. Dokładniejsze wyniki można uzyskać przy pomocy sensorów elektrochemicznych, ponieważ inne substancje niż alkohol nie wpływają na pomiar. Alkomat elektrochemiczny sprawdzi się doskonale w przypadku palaczy oraz cukrzyków. Będzie to dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujesz często przeprowadzać pomiary. Pracodawcy też stosują alkomaty, jeśli chcą sprawdzić trzeźwość swoich pracowników. Najlepiej korzystać z produktów sprawdzonych producentów, którzy cieszą się dobrą opinią i od dłuższego czasu działają na rynku. Na model elektrochemiczny decydują się przeważnie osoby, które korzystają z alkomatu w sposób komercyjny. Trzeba jednak pamiętać, że po roku użytkowania takie urządzenie należy kalibrować. Cena jest prawdopodobnie największym minusem alkomatów elektrochemicznych.