Drugie życie naszych ubrań, czyli skąd się biorą ciuchy, które trafiają do secondhandów

Każdy z nas lubi kupować ubrania. Zdarza się, że kupujemy coś tylko ze względu na to, że nam się podoba, a nie z potrzeby posiadania np. kolejnej koszulki czy swetra. W ten sposób gromadzimy dodatkowe zapasy ubrań, w które już nie pasujemy rozmiarem lub po prostu nam się nie podobają. Przy sprzątaniu warto pomyśleć, żeby dać takim rzeczom drugie życie.

Zbiórki charytatywne

Opisany powyżej proces pozbywania się niepotrzebnych rzeczy na całym świecie ułatwiają zbiórki charytatywne pod samymi drzwiami domu lub kontenerowe. Miliony ludzi oddaje swoje dobra z myślą, że jeszcze komuś posłużą. I faktycznie tak się dzieje, aczkolwiek dla części darczyńców ostateczne miejsce docelowe akcji dobroczynnych może być rozczarowujące. Ubrania z takich zbiórek trafiają ponownie na rynek sprzedaży.

Dostawcy odzieży używanej sprowadzają takie ubrania i sprzedają do second handów, w większości jako tzw. niesort. Co to oznacza? To kategoria sprzedaży charakteryzująca się zakupem paczek z ubraniami na zasadzie „jajka niespodzianki”. Nie wiemy, na jaki typ ubrań trafimy, ani w jakim będą stanie, ponieważ wszystkie ubrania transportowane są do magazynu i zostają dalej sprzedawane w większości bez dodatkowych selekcji.

Końcówki serii i outlety.

Dostawcy odzieży używanej, chcąc zapewnić mimo wszystko towar jak najwyższej jakości, żeby zadowolić jednakowo właścicieli ciucholandów oraz ich klientów często zaopatrują się również u samych producentów. Wiadomo, aby uzyskać jak najlepsze ceny, dostawcy korzystają z wyprzedaży końcówek serii oraz outletów.

Tu w zależności od marki możemy znaleźć takie perełki w lumpeksach, często jeszcze z metką i całkowicie nowe. Dostawcy odzieży używanej dzięki temu zapewniają różnorodność wyboru i lepszy sort ubrań podczas zakupów z drugiej ręki.

Kontenery na odzież

Bardzo często używane ubrania trafiają do specjalnych kontenerów wystawionych w różnych publicznych miejscach. Odzież trafia z nich do firmy, która zajmuje się ich sortowaniem, a następnie ich odsprzedażą.

Często kontenery są ozdobione naklejką firmy zajmującej się działalnością charytatywną, ale nie zawsze kontener ma rzeczywiście coś nią wspólnego. Zdarza się, że naklejka jest po prostu ozdobą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora.