Czym zajmuje się trycholog?

Istnieje bardzo wiele dziedzin medycyny specjalizujących się w specyficznych schorzeniach. Jedną z nich jest trychologia, skupiająca się na problemach z włosami i skórą głowy. Czym dokładnie zajmuje się lekarz trycholog? Kiedy warto umówić się na wizytę?

Krótko o historii trychologii

Za prekursora tej dziedziny medycyny uważa się brytyjskiego profesora Wheelera, który w 1860 roku rozpoczął badania nad sposobami powstrzymania procesu wypadania włosów. Na początku XX wieku otwarto Kolegium Badań Chorób Włosów, a następnie pierwszą specjalistyczną klinikę.

Pomimo konieczności przerwania działalności podczas wojny i ponownego otwarcia kliniki dopiero w latach 60., trychologia nadal prężnie się rozwijała. Współcześnie lekarze dysponują znaczną wiedzą i doświadczeniem w zakresie leczenia schorzeń związanych z włosami i skórą głowy.

Najczęstsze dolegliwości

Do trychologa warto zgłosić się z każdym problemem występującym w obrębie owłosionej skóry głowy. Najczęstszymi schorzeniami leczonymi w trychologii są łysienie i nadmierne wypadanie włosów, łojotokowe zapalenie skóry głowy oraz nawracający łupież.

Przykre objawy w obrębie skóry głowy mogą dawać niektóre odmiany łuszczycy. Warto również pamiętać o tym, że wypadanie włosów czy podrażnienie skóry może być objawem innych, poważniejszych schorzeń – do zadań trychologa należy także zbadanie przyczyn i ewentualne rozpoznanie chorób ogólnoustrojowych u pacjenta.

Jak znaleźć dobrego trychologa?

Podobnie jak z innymi specjalistami z różnych dziedzin medycyny, na wizytę warto udać się jedynie do sprawdzonego trychologa. Na co szczególnie zwrócić uwagę, szukając dobrego gabinetu trychologii w Katowicach?

Przede wszystkim należy zasięgnąć opinii osób, które już leczyły się ze schorzeń związanych ze skórą głowy, na przykład na lokalnych forach oceniających przychodnie i gabinety lekarskie. Trycholog Katowice, do którego warto się zwrócić, będzie mieć dużo pozytywnych opinii pacjentów. Kolejnym krokiem jest dowiedzenie się, czy gabinet korzysta z nowoczesnych rozwiązań, takich jak wysokiej jakości lasery medyczne wykorzystywane w terapii nadmiernej utraty włosów.