Dziurawiec ma szerokie zastosowanie

Wśród wielu ziół, jakimi możemy się leczyć, wartym uwagi jest dziurawiec. Zwany jest pospolitym lub zwyczajnym. Można go kupić w sklepach i aptekach, można też zebrać samemu, ponieważ jest szeroko rozpowszechniony w naturze. Ma dużo różnych pozytywnych właściwości, które można wykorzystać w leczeniu doraźnym oraz zapobiegawczo.

Dziurawiec pospolity o niepospolitych właściwościach

Choć oba określenia dziurawca mogą sugerować, że to zwykła roślina, jakich wiele, to nie do końca tak jest. Owszem, rośnie wszędzie wokoło i do tego obficie, nawet do tego stopnia, że często jest uważany za roślinę niepożądaną, ale nawet jego wygląd wyróżnia go spośród innych roślin. Na łąkach, obrzeżach, lasów, nieużytkach i poboczach dróg często można spotkać połacie krzaków o intensywnie żółtych drobnych kwiatach. To właśnie dziurawiec pospolity. Warto mu się jednak przyjrzeć bliżej, a przede wszystkim wziąć pod uwagę przy komponowaniu domowej apteczki.

Zastosowanie dziurawca w medycynie

Cenne zalety dziurawca znane są od wieków. Jedną z najcenniejszych są właściwości uspokajające. Dziurawiec pospolity zawiera substancje, dzięki którym to ziele pomaga w stanach depresyjnych i napięciu nerwowym. Podobnie zadziała na układ trawienny. Polecany jest w problemach żołądkowych, regulując pracę układu trawiennego, stymulując wydzielanie soków trawiennych. Jednakże dziurawiec zastosowanie ma dużo szersze. Pomoże również w nieżytach układu moczowego, ponieważ zwiększa produkcję moczu i pomaga pozbywać się niepożądanych produktów przemiany materii. Może być też stosowany zewnętrznie. Z naparów robi się też okłady na oparzenia i owrzodzenia.

Dziurawiec można zebrać samodzielnie

Z dziurawca robi się różne produkty. Najczęściej przyjmowany jest jako napar, ale można też spotkać w sklepach i aptekach maści czy olej. Wiele osób stosuje go do kapeli. W takiej sytuacji warto pokusić się o samodzielne zebranie tego ziela. Ze znalezieniem go trudności nie będzie, kwestia tylko pory zbioru. Chcąc mieć własny Dziurawiec kiedy zbierać to najważniejsze pytanie, na jakie trzeba znać odpowiedź. Nie o każdej porze roku bowiem roślina ta jest tak bogata w cenne substancje. Najkorzystniej udać się na zbiór dziurawca w okolicy czerwca, gdy roślina jest już w pełni rozwinięta, kwitną kwiaty i jest jeszcze daleko do jesieni, gdy roślina zaczyna powoli usychać.