Sauna zewnętrzna – coś dla zdrowia i urody

Sauny z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Niektórzy decydują się na samodzielną budowę, zaś inni korzystają z gotowych rozwiązań dostępnych na rynku. Zarówno jedni, jak i drudzy doskonale zdają sobie sprawę z dobroczynnych właściwości regularnego korzystania z sauny.

Sauna zewnętrzna – rozwiązanie na brak miejsca w domu

Niektórzy rezygnują z posiadania sauny, ponieważ brakuje im na to miejsca wewnątrz domu. Tak naprawdę nie jest to żadne przeciwwskazanie, gdyż istnieją konstrukcje przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Sauna zewnętrzna może budzić jednak pewne obawy. Jak będzie sprawować się zimą? Gdzie przechowywać ubrania w trakcie korzystania z sauny? Czy paradowanie po podwórku, gdy panuje mróz jest dobrym pomysłem?

Tak naprawdę zima to najlepszy okres na korzystanie z sauny zewnętrznej. Po kilkunastu minutach przebywania w mocno nagrzanym pomieszczeniu, zaleca się bowiem schłodzenie ciała. Rzucenie się w zaspę śniegu dodatkowo zapewni niesamowitą frajdę. Jeżeli chodzi natomiast o kwestię ubrań, to większość saun jest wyposażona w przebieralnię.

Jakie są rodzaje saun zewnętrznych?

Sauny zewnętrzne występują w dwóch rodzajach: domki oraz beczki. Pierwsze z nich to konstrukcje przypominające zabudowane altanki z płaskim lub spadzistym daszkiem. Zazwyczaj posiadają wydzielone dwa pomieszczenia – saunę oraz przebieralnię. Mniejsze modele mogą pomieścić maksymalnie 4-5 osób, zaś większe nawet 10.

Sauny ogrodowe w postaci beczki pięknie komponują się w ogrodach wiejskich, rustykalnych i dodają im niesamowitego uroku. Doskonale sprawdzają się również na terenach górskich i często wykorzystywane są jako atrakcja pensjonatów, hoteli itp. Takie beczki mogą być ustawione zarówno w poziomie, jak i w pionie (w zależności od konkretnych wymiarów).

Zdrowotne i urodowe właściwości sauny

Regularne korzystanie z sauny przynosi wiele dobrego dla ludzkiego organizmu. Pomaga rozluźnić całe ciało i działa odprężająco. Ponadto poprawia kondycję oraz wygląd skóry, a także zwiększa odporność organizmu. Częste wizyty w saunie przynoszą chwilowe ukojenie bólu mięśni, kręgosłupa i stawów.

Dodatkowo sprzyjają walce z nadprogramowymi kilogramami. Warunkiem tego jest jednak traktowanie sauny jako dodatek do ćwiczeń i diety. Sauna często jest wykorzystywana jako terapia wspierająca leczenie wielu schorzeń. Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania, więc najpierw warto skonsultować się z lekarzem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy megiw4sauna.pl