Pajączki, czyli rozszerzone naczynka krwionośne. Skąd się biorą? Czy można się ich pozbyć?

Czerwone i sine nitki widoczne pod skórą na twarzy, dekolcie czy nogach to rozszerzone naczynka krwionośne. Takie nieestetyczne pajączki to przede wszystkim kobiecy problem. Skąd biorą się rozszerzone naczynka? Czy można je usunąć?

Teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynka krwionośne – co to jest?

Rozszerzone naczynka, które profesjonalnie określane są jako teleangiektazje, to niewielkie, rozszerzone i popękane naczynka włosowate i żyłki, które tworzą pod skórą widoczne siateczki. Potocznie nazywane są pajączkami.

Teleangiektazje to objaw zaburzenia krążenia żylnego dotykający nawet połowy populacji. Najczęściej mają z nim do czynienia kobiety, co ma związek z pracą ich układu hormonalnego.

Jak powstają rozszerzone naczynka krwionośne?

Do pojawienia się rozszerzonych naczynek krwionośnych dochodzi na skutek wysokiego ciśnienia żylnego, które prowadzi do uszkodzenia drobnych, kruchych żyłek. W rezultacie pod skórą widać czerwone, sinawe nitki.

Pajączkom sprzyjają przede wszystkim ciąża, praca w pozycji siedzącej, częste opalanie się, korzystanie z solarium, bardzo niskie temperatury oraz przechodzenie z zimnych do ciepłych przestrzeni. Również mogą pojawić się u osób stosujących miejscowo sterydy.

Jak można pozbyć się pajączków?

Z pajączkami można walczyć. Do wyboru są różne metody, by zmniejszyć ich widoczność. Dzielą się na dwie kategorie, czyli na kosmetyki oraz zabiegi.

Kosmetyki do cery naczynkowej mają na celu wzmocnienie kruchych naczynek oraz ich rozjaśnienie. Mogą zmniejszyć ich widoczność i zapobiegać pojawianiu się nowych zmian. Niestety, nawet najdroższe kremy nie mogą całkowicie zlikwidować popękanych żyłek.

Druga opcja to zabieg medycyny estetycznej, a mianowicie laserowe zamykanie naczynek. Jest to procedura, która polega na miejscowym uszkodzeniu naczynek krwionośnych, co prowadzi do ich wchłonięcia i zaniku. W efekcie można całkowicie pozbyć się problemu nieestetycznych pajączków.

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

Usuwanie naczynek z użyciem lasera to dzisiaj popularny zabieg, który pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów – szybko i na stałe likwiduje zmiany naczyniowe o różnych kształtach i wielkościach.

W trakcie zabiegu lekarz medycyny estetycznej przykłada do skóry głowicę urządzenia laserowego i uwalnia wiązkę światła. Zamykaniu naczynek towarzyszy niewielkie uczucie pieczenia.

Laserowe zamykanie naczynek to zatem sprawdzony sposób na to, aby na zawsze pozbyć się nieestetycznych pajączków na twarzy, dekolcie, na nogach i z innych partii ciała.