Co dają rajstopy z kompresją? Kompresjoterapia

W niektórych sklepach z rajstopami można natknąć się na rajstopy z kompresją. Są one dostępne również w aptekach i produkowane przez firmy farmaceutyczne. Co dają rajstopy z kompresją?

Co dają rajstopy z kompresją?

Kompresjoterapia to stosowanie specjalnego ucisku na nogi. Ta forma leczenia pomaga osobom ze skłonnością do powstawania żylaków, z już widocznymi żylakami czy z obrzękniętymi nogami. Najmocniej uciśnięte powinny być kostki, nacisk powinien się rozluźniać w stronę pachwiny (im wyżej nogi, tym lżejszy).

Na kompresjoterapię decydują się osoby z zapaleniem żył czy z objawami niewydolności żylnej, z owrzodzeniami żylnymi bądź z obrzękiem nóg. Najczęściej są to osoby starsze, ale nie tylko – problem dotyczy też młodych, w szczególności kobiet. O to, czy produkt będzie bezpieczny dla naszego zdrowia, gdy chorujemy przewlekle, należy spytać swojego lekarza – to on podejmie najlepszą decyzję.

Rajstopy z kompresją a opaski uciskowe na żylaki

Rajstopy z kompresją można określić jako opaski uciskowe na żylaki w innej formie, łatwej do założenia, damskiej, np. do biura. Ich zastosowanie jest jednak podobne – służą w kompresjoterapii i mają za zadanie uciskać nogi w odpowiedni sposób. Rajstopy to jednak nie jedyny wyrób pończoszany, który ma kompresję. W asortymencie producentów znaleźć można również podkolanówki, a nawet pończochy z kompresją. Stosować je można codziennie – nikt nawet nie zauważy różnicy, bo wyglądają tak samo, jak najnormalniejsze rajstopy.

Rajstopy z kompresją ze sklepu z bielizną a z apteki – różnice

Rajstopy z kompresją ze sklepu z bielizną, zazwyczaj, nie posiadają stosownych certyfikatów i badań na to, że są skuteczne. To dobra opcja dla pań, które np. bardzo dużo siedzą za biurkiem w pracy bądź na podróż, gdy kilka godzin jest się w jednej pozycji. Pomoże to rozluźnić nogi.

Rajstopy z kompresją z apteki mają certyfikaty i są przebadane klinicznie oraz rekomendowane przez lekarzy. Osoby, które naprawdę zmagają się z problemami z żyłami, powinny sięgnąć po taki specjalistyczny produkt. Jest on zazwyczaj nieco droższy, ale mamy pewność, że zadziała. Takie rajstopy to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych (gdy najzwyklejsze kosztują nawet kilka, kilkanaście).