Dziurawiec pospolity – roślina o wyjątkowych właściwościach

Jeżeli posiadamy swój ogród ziołowy, warto jest pomyśleć o wprowadzeniu do niego dziurawca pospolitego. Jest on wyjątkową rośliną, która wykazuje korzystny wpływ między innymi na funkcjonowanie układu nerwowego? Co warto wiedzieć o dziurawcu? Kiedy jest najlepszy czas na jego zbiory?

Dziurawiec pospolity – informacje dla początkujących ogrodników

Dziurawiec pospolity jest to roślina, która w naturalnych warunkach występuje między innymi w wielu europejskich krajach, w tym również w Polsce. Przez niektórych ogrodników jest on traktowany jako roślina ozdobna, jednak zdecydowanie częściej uprawia się go ze względu na walory lecznicze. Łodyga tej rośliny rozgałęzia się w górnej części. W sprzyjających warunkach osiąga do 100 centymetrów wysokości. Eliptyczne lub równowąskie liście dziurawca zwierają duże ilości olejków eterycznych. Roślina posiada drobne, zebrane w baldachy żółte kwiaty.

Dziurawiec zastosowanie

Dziurawiec znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie. W jego składzie znajdują się aktywne substancje, które silnie oddziałują na ludzki układ nerwowy. Surowcem zielarskim są ususzone kwiaty tej rośliny. Od wieków stosuje się w stanach obniżonego nastoju. Są pomocne przy łagodnej, a nawet umiarkowanej depresji, działają uspokajająco, mogą pomóc także w stanach lękowych i przy bezsenności.

Za działanie przeciwdepresyjne dziurawca odpowiadają takie substancje jak: hiperforyna, flawonoidy i hiperycyna. Pozytywne efekty działania dziurawca są odczuwalne już po pierwszym zastosowaniu. Można przyjmować go w postaci naparu lub w tabletkach.

Dziurawiec kiedy zbierać

Dziurawiec pospolity nie należy do roślin, które sprawiają problemy w uprawie, dlatego można posadzić go w przydomowym ogrodzie nawet wówczas, gdy nie jesteśmy doświadczonymi ogrodnikami. Roślina ta potrzebuje dostępu do słońca, nie ma jednak dużych wymagań jeżeli chodzi o glebę.

Zabiegi pielęgnacyjne to w przypadku tej rośliny podlewanie (należy pamiętać o nim w czasie suszy) i nawożenie (do tego celu wykorzystujemy ekologiczne nawozy mineralne).

Jako, że w przypadku dziurawca surowcem zielarskim są zasuszone kwiaty, termin zbiorów pokrywa się z terminem kwitnienia. Kwiaty najlepiej jest ścinać w suche i słoneczne dni.