Diagnostyka niepłodności u kobiet

Dla wielu osób naturalna jest chęć posiadania dzieci. Niestety coraz więcej par zmaga się z problemami niepłodności i bezpłodności. Jeżeli chodzi o pierwsze schorzenie, szacowane jest, że aż 20% Polaków się z nim zmaga. Problem może pojawić się zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny.

Niepłodność wtórna – czym jest?

O niepłodności wtórnej można mówić w momencie, gdy para ma już jedno lub więcej dzieci. W diagnostyce niepłodności wtórnej przywiązuje się dużo uwagi do przeszłości położniczej oraz przebiegu poprzednich porodów.

Diagnostyka niepłodności cechuje się bardzo dużą indywidualnością, ponieważ nie każda kobieta będzie potrzebowała bardzo inwazyjnych badań. Nie ma określonych schematów badań w związku z niepłodnością i bardzo często trudno jest ustalić przyczynę tego schorzenia.

Jakie mogą być przyczyny niepłodności u kobiet?

Niepłodność u kobiet wiąże się z wieloma czynnikami. Są to zarówno problemy hormonalne, jak i przebyte operacje. Głównymi przyczynami niepłodności u kobiet są endometrioza, torbiele na jajnikach, mięśniaki oraz zakażenia, które pojawiają się w okolicach narządów rodnych.

Ponadto na niepłodność u kobiet może wpływać również stres, nieprawidłowa dieta oraz prowadzony styl życia. Bardzo często kobiety, u których stwierdzana jest niepłodność, mają również zaburzenia miesiączkowania oraz skarżą się na ból w czasie stosunków.

Diagnostyka niepłodności u kobiet – w jaki sposób przebiega?

Pierwszym elementem, który powinien zawsze pojawić się w związku z diagnostyką niepłodności, jest wywiad, który szczegółowo powinien wykonać lekarz prowadzący. Powinien on dotyczyć prowadzonego stylu życia, przebytych chorób oraz zakażeń, ogólnego stanu zdrowia pacjentki oraz częstotliwości krwawień miesiączkowych.

Następnym krokiem, który może wykonać lekarz, są podstawowe badania ginekologiczne, takie jak USH oraz HSG. Ich celem jest ustalenie prawidłowości rozwoju narządów rodnych. Ponadto lekarz może zlecić badania krwi, jeżeli podejrzewa, że problem niepłodności ma związek z zaburzeniami hormonalnymi.