Kołdra antyalergiczna – jak wybrać?

Bardzo wiele osób boryka się z różnymi alergiami. Dlatego ważny jest wybór kołdry antyalergicznej, która zapewni bezpieczny i zdrowy sen. Na co zwrócić uwagę wybierając kołdrę dla alergika? Z jakich materiałów powinna być wykonana?

Kołdra antyalergiczna – materiał wierzchni

Kołdra ma za zadanie nie tylko zapewniać odpowiedni komfort cieplny, ale także chronić przed rozwinięciem alergii. Łóżko jest doskonałym miejscem, w którym gromadzą się i rozwijają roztocza. Warto zatem zainwestować w kołdrę, która będzie wykonana z materiałów niezawierających substancji alergennych.

Na początku należy wybrać kołdrę z odpowiednim materiałem wierzchnim, który ma bezpośredni kontakt ze skórą. Dobrze jest wybrać materiał, który można prać w pralce w minimum 60 stopniach. Kolorowe kołdry mogą zawierać szkodliwe barwniki, a więc lepiej postawić na kołdrę białą lub ecru. Najlepszymi materiałami antyalergicznymi są bawełna, len, bambus i jedwab.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kołdry antyalergicznej?

Kołdry antyalergiczne nie tylko powinny posiadać powłokę wykonaną z odpowiednich materiałów. Równie ważne jest wypełnienie, które także może powodować uczulenia. Alergicy przede wszystkim powinni zrezygnować z kołder wełnianych i puchowych, które niestety są bardzo alergenne.

Dodatkowo istotną kwestią jest wybór kołdry, która posiada odpowiedni certyfikat jakości. Najlepiej, jeśli będzie to certyfikat Oeko-Tex Standard 100, który informuje o tym, że w kołdrze nie znajdują się żadne substancje uczulające. Oczywiście ważny jest również rozmiar kołdry. Podczas wyboru kołdry, należy wziąć pod uwagę, ile osób będzie pod nią spało. Dla jednej osoby idealnie sprawdzi się kołdra 140×200.

Kołdra antyalergiczna na zimę i lato

Wybór kołdry powinien także być odpowiednio dostosowany do pory roku. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno kołdry zimowej i letniej. Oczywiście można także wybrać kołdry uniwersalne, które nadają się przez cały rok.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupno kołdry cztery pory roku. Składa się ona z dwóch części i w zależności od temperatury możemy ją rozłączyć lub spiąć. Najważniejsze jest to, aby kołdra nie była zbyt ciepła, gdyż może to doprowadzić do przegrzania ciała, a w konsekwencji do osłabienia organizmu i przeziębienia.