Badanie AMH – co należy wiedzieć na ten temat?

Ciąża i posiadanie dzieci to w dzisiejszych czasach temat, do którego podchodzimy ze znacznie większą otwartością. Niektóre kobiety się na to decydują, a inne nie. Wśród tych, które planują dzieci, częste wątpliwości budzą wyniki badań AMH. Do czego służą i co warto wiedzieć na ich temat?

Co to jest rezerwa jajnikowa?

Każda kobieta rodzi się z określoną ilością oocytów, czyli komórek, z których na dalszych etapach życia rozwinął się komórki jajowe. Ich ilość nie może być w żaden znany sposób zwiększona, lecz z czasem tylko spada. Od okresu dojrzewania, do wieku około 35 lat spadek ten jest dość powolny. W późniejszym wieku znacznie przyspiesza, aż do menopauzy, po której ilość oocytów jest praktycznie niewykrywalna.

Ilość oocytów w jajnikach kobiety to właśnie rezerwa jajnikowa. Określa ona przede wszystkim to, przez jaki jeszcze czas produkowane będą komórki jajowe, czyli jak długo kobieta będzie mogła zajść w ciążę. Ocena rezerwy jajnikowej AMH jest podstawową metodą jej oznaczania.

Jak ocenia się rezerwę jajnikową?

Istnieje kilka sposobów na ocenienie rezerwy jajnikowej. Jednym z nich jest wykonanie specjalistycznego badania USG, które uwidacznia iloś pęcherzyków w jajnikach. Bardzo dokładną metodą jest jednak ocena rezerwy jajnikowej AMH.

Badanie polega na określeniu poziomu hormonu AMH we krwi, który bierze udział w procesach związanych z dojrzewaniem oocytów i przekształcaniem ich w komórki jajowe. Na podstawie poziomu AMH można ocenić aktualną rezerwę jajnikową.

Jak interpretować wyniki badania AMH

Najbardziej ogólnie można powiedzieć, że im wyższe AMH, tym rezerwa jajnikowa jest wyższa. Istnieją jednak pewne normy, które są różne w zależności od wieku. Częstym pytaniem jest to, czy wynik badania oceny rezerwy jajnikowej AMH przekłada się na płodność i prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

W przypadku, gdy zapłodnienie następuje naturalnie, to poziom hormonu ma raczej drugorzędne znaczenie. Dodatkowo warto wiedzieć, że bardzo wysokie, albo bardzo niskie AMH (znacznie poniżej albo powyżej normy) może świadczyć o pewnych zaburzeniach w budowie i funkcjonowaniu jajników i wymaga dalszej diagnostyki.