Kudzu – podstawowe informacje dotyczące stosowania

Nie da się zaprzeczyć, że nazwa kudzu może być dla większości Polaków nieznana. Na szczęście chodzi tu o dalekowschodnią (choć mało popularną nad Wisłą) roślinę, która ma bardzo szerokie zastosowanie w naturalnym lecznictwie. Czy kudzu w proszku wejdzie na stałe w skład polskich suplementów diety? Wszystko na to wskazuje!

Na co pomaga kudzu?

Analizując treść profesjonalnych, medycznych stron internetowych, można odnieść wrażenie, że kudzu korzeń pomaga na wszystko. Roślina ta wspiera bowiem procesy odpowiedzialne za walkę z nowotworami (!), wysoką temperaturą ciała, uzależnieniem od alkoholu, infekcją górnych dróg oddechowych itd. Uważa się również, że – pod względem stosowania – kudzu proszek jest wyjątkowo bezpieczny dla stosujących go osób. Co prawda wykazano, że połączenie go w dużych ilościach z alkoholem, może doprowadzić do powstania zmian nowotworowych w przełyku, ale prawdę mówiąc, mało kto decyduje się na taki krok.

Kto nie powinien stosować kudzu?

Mimo to są grupy osób, które – ze względu na swoje zdrowie – nie powinny stosować tego składnika diety. O kim mowa? Przede wszystkim o kobietach w ciąży, dla których ekstrakt z korzenia kudzu może być bardzo niebezpieczny. Właściwie to na chwilę obecną nie przeprowadzono żadnych badań, które jednoznacznie potwierdzałyby 100 procentową neutralność rośliny względem nienarodzonego lub karmionego piersią dziecka.

Z pewnością kudzu w proszku nie powinny stosować kobiety, które cierpią na schorzenia wynikające z nieprawidłowego działania ich układu hormonalnego. Mowa tu oczywiście o takich schorzeniach jak endometrioza, czy też nowotwory piersi i jajników. Z pewnością kudzu proszek nie jest też dobrym rozwiązaniem dla osób stosujących leki przeciwzakrzepowe, gdyż… substancja ta znacznie intensyfikuje ich działanie. Oznacza, że zwiększa ona prawdopodobieństwo powstania trudnych do zagojenia krwotoków.

Podsumowanie

Kudzu korzeń, to prawdziwe medyczne odkrycie ostatnich lat. Zwłaszcza, w odniesieniu do chorób alkoholowych i szeroko pojętego uzależnienia od alkoholu. Niemniej stosując go, zawsze należy obserwować swój organizm. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji niepożądanych, należy jak najszybciej zrezygnować z jego stosowania.