Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego

Znajomość zapotrzebowania kalorycznego to absolutna podstawa do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, niezależnie od tego, czy chcemy zmniejszyć, czy zwiększyć wagę.

Dlaczego musimy znać tę wartość?

Basal Metabolic Rate (BMI) to wskaźnik podstawowej przemiany materii ciała w spoczynku. Wartość ta pokazuje, ile kalorii potrzebujemy dostarczyć do naszego organizmu w celu podtrzymania podstawowych procesów życiowych. Jest to więc swoisty punkt zero, a zależny jest od: wzrostu, wagi, płci, wieku oraz aktywności fizycznej podczas dnia. To dopiero od tego punktu możemy jeść więcej, żeby zdobywać kolejne kilogramy lub jeść mniej, żeby je tracić (w dużym uproszczeniu).

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego

Informacje na temat naszego BMI jesteśmy w stanie uzyskać w kilka chwil na dowolnej stronie, która zawiera kalkulator przemiany materii. Jakie wartości jeszcze uzyskamy?

Kalkulator wymaga obliczenia BMI, a więc podania wszystkich wymienionych wyżej danych, ale też wskazania ile dodatkowej aktywności fizycznej jest w naszym życiu. Odpowiedzi, których możemy udzielić to np. „praca siedząca i trening 2-3 razy w tygodniu,” czy „praca fizyczna i trening 3 razy w tygodniu.” Łatwo się domyślić, że druga opcja wykaże o wiele wyższe BMI z uwagi na pracę, która sama w sobie zmusza nas do aktywności fizycznej. Ostatnim pytaniem będzie wskazanie naszego celu, a więc czy chcemy stracić zbędne kilogramy, zyskać dodatkowe, a może utrzymać wagę, ale zbudować więcej masy mięśniowej.

Dzięki tym pytaniom, poza samym BMI, Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego wskaże nam, ile kalorii powinniśmy spożywać, żeby przy zachowaniu wskazanego trybu życia osiągnąć wyznaczony cel, np. budowania masy. Co więcej, część kalkulatorów potrafi wskazać również % makroskładników, jakie powinniśmy spożywać w diecie każdego dnia. Na przykład, jeśli wskazaliśmy, że chcemy budować masę mięśniową i ćwiczymy siłowo, to powinniśmy jeść więcej białka.

Oczywiście takie narzędzie, z uwagi na ogólnikowe działanie, nie zastąpi wizyty u specjalisty, a uzyskane dane mogą być jedynie poglądowe.