Wszystko o niewydolności żylnej dolnych kończyn

Żylaki kończyn dolnych to poważna choroba, której nie można lekceważyć. Powstają na skutek wydłużenia i poszerzenia się żył, tworząc przy tym ich kręty przebieg. Nieleczone żylaki nie tylko szpecą nogi. Mogą również zagrozić bezpośrednio życiu.

Jak powstają żylaki kończyn dolnych?

U każdego, kto ma słabe mięśnie, mało się rusza, albo ma uszkodzone zastawki, krew zaczyna się cofać. Wzrasta jej ciśnienie i zaczyna coraz mocniej naciskać na ściany żył w nogach. Żyły rozciągają się coraz bardziej i nie mogą wrócić do początkowego kształtu. W ten sposób powstają żylaki kończyn dolnych, a skóra nad nimi robi się cienka, błyszcząca i napięta.

Co to jest przewlekła niewydolność żylna?

Jest to stan, który wynika z zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych. Prowadzi on do powstania obrzęków, żylaków czy pajączków żylnych, a nawet do ciężkiej postaci owrzodzeń żylnych.Bezpośrednią przyczyną przewlekłej niewydolności żylnej jest zawsze uszkodzenie żył, które transportują krew do serca oraz nieprawidłowe działanie pompy mięśniowej i zastawek żylnych. Krew zaczyna zalegać w żyłach, rozciągając je i uniemożliwiając prawidłowe działanie. Zastój krwi żylnej prowadzić może do rozwoju stanów zapalnych z obrzękami, owrzodzeniami i przebarwieniami.

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej

Przewlekła niewydolność żylna zaczyna się od bólu nóg i uczucia ich ciężkości. Potem pojawiają się obrzęki kostek, łydek i okolicy stóp. Towarzyszy im ostry ból w okolicy żył, mrowienie, drętwienie, kłucie nóg i ich skurcze, zwłaszcza w nocy. Żyły podskórne zaczynają się uwidaczniać w postaci pajączków, albo grubszych żył, wystających i miękkich w dotyku.

Jakie są przyczyny powstawania niewydolności żylnej?

Do najczęstszych przyczyn powstawania niewydolności żylnej zalicza się wysokie ciśnienie żylne, które utrzymuje się przez dłuższy czas i niszczy zastawki i ściany żył, rozkładając kolagen i tracąc sprężystość. Kolejną przyczyną jest niewydolność, osłabienie mięśni łydek spowodowane małą aktywnością fizyczną.Refluks żylny, który wynika z braku, niewydolności lub słabego rozwoju zastawek żylnych także przyczynia się do rozwoju tej choroby, podobnie jak zwężenie żył , które wywołane może być ich niedrożnością lub uciskiem spowodowanym np. otyłością, albo tak jak w przypadku kobiet w ciąży, rosnąca macicą.