Korzyści z rośliny Gymnema Sylvestre w walce z cukrzycą i apetytem

Gymnema Sylvestre to roślina, która w tradycyjnej medycynie naturalnej sprawdza się jako środek obniżający poziom cukru we krwi. Wpływa również na zmniejszenie apetytu na cukier. Nic więc dziwnego, że jest nazywana „gurmar”, co w języku hindi oznacza „niszczyciel cukru”. Jak gurmar może regulować poziom cukru we krwi i zmniejszać apetyt na jedzenie?

Gymnema sylvestre działanie — cukrzyca i wysoki poziom cukru we krwi

Zdolność ekstraktu z Gymnema Sylvestre do zmniejszania łaknienia cukru wynika głównie z aktywnego składnika zwanego kwasem gymnemowym. Jego struktura jest podobna do budowy cząsteczek cukru. Gdy tylko dana substancja znajdzie się na języku, wiąże się z receptorami słodkiego smaku i zapobiega wiązaniu cząsteczek cukru w pożywieniu. Proces ten znacznie zmniejsza słodki smak, a tym samym pomaga ograniczyć apetyt i spożywanie słodkich pokarmów.

W jednym z badań naukowcy zaobserwowali, że ludzie, którzy otrzymali ekstrakt roślinny przed jedzeniem, mieli znacznie zmniejszoną percepcję słodyczy. Uważa się, że zawarty w ekstrakcie kwas zapobiega wchłanianiu nadmiaru glukozy w jelicie cienkim. Ponadto gymnema sylvestre działanie ma również wyrównujące wysoki poziom cukru we krwi.

Wyniki badań wykazały również, że gurmar jest w stanie obniżyć poziom cukru we krwi i stymulować wydzielanie insuliny z trzustki. Roślina poprawia zdolność komórek beta trzustki do regeneracji. Dzieje się tak, ponieważ są one odpowiedzialne za produkcję insuliny, chociaż ich funkcja jest na ogół upośledzona u diabetyków.

Gurmar — inne obszary zastosowania

Dodatkowo Gymnema Sylvestre może pozytywnie wpływać na stosunek dobrego cholesterolu (HDL) do złego cholesterolu (LDL).

Badania wykazały również statystycznie istotny spadek masy ciała, wskaźnika masy ciała i poziomu cholesterolu. Chociaż Gurmar może być doskonałą opcją do kontrolowania apetytu na cukier i równoważenia poziomu cukru we krwi, jego stosowanie u diabetyków wymaga dalszych badań naukowych oraz badań klinicznych.

Inne obszary zastosowania Gymnema sylvestre to kaszel, malaria, jako antidotum na ukąszenia węży, jako środek przeczyszczający i moczopędny.

Dawkowanie

Gymnema Sylvestre jest dostępna w postaci tabletki, kapsułki lub herbaty. Według badań, aby osiągnąć pożądane efekty, zalecana dzienna dawka Gymnema Sylvestre wynosi od 400 do 600 mg. Aktywny składnik potrzebuje około 12 tygodni, aby mieć pozytywny wpływ na organizm.Korzyści z rośliny Gymnema Sylvestre w walce z cukrzycą i apetytem