Szwy wchłanialne

W przeszłości każda konieczność zszycia ciała związana była z koniecznością udania się do lekarza w celu ściągnięcia szwów. Nie zawsze było to przyjemne uczucie. Na szczęście dzisiaj coraz częściej są stosowane szwy rozpuszczalne, które są bardziej komfortowe.

Czy szwy wchłanialne stosowane są w każdej sytuacji?

W dzisiejszych czasach nici chirurgiczne rozpuszczalne stosowane są bardzo często, ale nadal można trafić na chirurga, który będzie nam chciał zszyć ranę w tradycyjny sposób. Wiele też zależy od głębokości oraz wielkości rany. W niektórych przypadkach szwy rozpuszczalne mogą nie być wystarczające.

Do pewnego czasu nici chirurgiczne rozpuszczalne były stosowane jedynie wewnątrz ciała. Dzisiaj jednak używa się ich również w przypadku ran zewnętrznych. Szwy wchłanialne powodują, że blizna jest mniej widoczna, a to z całą pewnością jest ich dużą zaletą. Ich stosowanie jest również bardziej komfortowe dla pacjenta.

Szwy rozpuszczalne a tradycyjne szycie

Tradycyjne szycie zostawia na ciele człowieka bardziej widoczne ślady. Jeżeli zostaliśmy zszyci w tradycyjny sposób, to musimy też w pewnym momencie zgłosić się do gabinetu lekarskiego, żeby szwy zostały nam ściągnięte. Nie zawsze jest to komfortowe i przyjemne, więc nic dziwnego, że wolimy szwy wchłanialne, które po prostu same się rozpuszczą i nie musimy nigdzie chodzić.

Rozpuszczalne nici chirurgiczne są wygodniejsze i dzięki nim rana szybciej się goi. Jeżeli nadejdzie odpowiednia pora, to szwy same się rozpuszczą i nic nie będziemy musieli z tym robić.

Czy rozpuszczalne szwy są skuteczne?

Nici chirurgiczne rozpuszczalne są tak samo skuteczne jak używanie tradycyjnych nici. W niektórych przypadkach uważa się nawet, że są lepsze. W szczególności polecane są one w przypadku małych ran bądź ran w widocznych miejscach. Zastosowanie takich nici może bowiem przyczynić się do mniej widocznej blizny w przyszłości, a to na pewno ma duże znaczenie dla wielu osób. Jeżeli więc jesteśmy umówieni na jakiś zabieg, który jest związany z koniecznością rozcięcia ciała, to dowiedzmy się jakie szwy będą zastosowane. Jeśli lekarz będzie nas chciał zszyć tradycyjnie, to zapytajmy o możliwość użycia nici chirurgicznych rozpuszczalnych.