Hemoroidy – kiedy warto udać się do lekarza?

Hemoroidy to powszechnie występujące schorzenie, którego nie należy bagatelizować. Siedzący tryb życia, uboga w błonnik dieta oraz częste zaparcia należą do głównych przyczyn wystąpienia choroby hemoroidalnej. Znając odpowiedź na zagadnienia: hemoroidy objawy, ich przyczyny i leczenie pacjent wie, kiedy powinien udać się do lekarza i skonsultować z nim swoje dolegliwości.

Hemoroidy objawy i przyczyny ich powstawania

Według podręczników anatomii hemoroidy to naturalnie występujące tkanki w okolicach odbytu. Powszechnie jednak pod pojęciem hemoroidów kryje się choroba hemoroidalna, czyli żylaki odbytu. Do jej bezpośrednich przyczyn należą powtarzające się trudności z wypróżnieniami, podczas których zwiększa się ciśnienie w otaczających odbyt i odbytnicę naczyniach krwionośnych, co prowadzi do ich nadmiernego poszerzenia i rozciągnięcia. Powstaniu hemoroidów sprzyjać może również:
– siedzący tryb życia,
– uboga w błonnik dieta,
– otyłość i ciąża,
– uwarunkowanie genetyczne.

Hemoroidy zewnętrzne, jak również wewnętrzne mogą dawać podobne objawy, takie jak swędzenie i pieczenie odbytu, krwawienie, bolesne wypróżnianie się oraz pojawianie się śluzu w stolcu.

Pomoc specjalisty – sposoby leczenia hemoroidów

Wizyta u lekarza (proktologa) jest koniecznością, jeśli pacjent podejrzewa u siebie guzki krwawnicze. O ile hemoroidy zewnętrzne widoczne są gołym okiem, ponieważ mają postać zgrubień i nierówności okolic odbytu, wewnętrzne mogą zostać zdiagnozowane tylko przez specjalistę podczas badania per rectum. Dzięki prawidłowo postawionej diagnozie lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli choroba hemoroidalna nie jest nasilona, zalecenia mogą obejmować zmianę diety, stylu życia, a także regularne nasiadówki w letniej wodzie z dodatkiem rumianku, kory kasztanowca oraz wielu innych ziół. Proktolog doradzić może również stosowanie maści miejscowych, które uśmierzą ból i uporczywe dolegliwości. W przypadku zaawansowanych zmian konieczny może okazać się zabieg operacyjny. W zależności od danego przypadku może być to małoinwazyjna skleroterapia, gumkowanie, lub tradycyjny zabieg operacyjny.

Hemoroidy to choroba, której nie należy się wstydzić. Warto pamiętać, że zdrowy tryb życia, tj. dbanie o odpowiednie nawodnienie, codzienną aktywność fizyczną, a także dietę bogatą w błonnik może pomóc uniknąć rozwinięcia się choroby hemoroidalnej. Jeśli jednak wypróżnianiu się towarzyszą niepokojące objawy, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki temu ryzyko niebezpiecznych powikłań będzie zminimalizowane.