W czym może pomóc dermatolog dla dzieci?

Dermatologia dziecięca jest bardzo ważną gałęzią dermatologii. Jest tak, ponieważ niejednokrotnie zdarza się tak, że leczenie najmłodszych jest inne od tego, któremu poddaje się dorosłych. Wynika to głównie z tego, że objawy schorzeń dermatologicznych dzieci są nieco inne – ze względu na nieco inną budowę ich skóry.

Czym zajmie się dermatolog dla dzieci?

Lekarz ten stosuje profilaktykę, ale też oczywiście diagnozuje i leczy choroby dermatologiczne i wenerologiczne u wszystkich dzieci (noworodków, kilkulatków i nastolatków do 18 r.ż.). Trzeba też zaznaczyć, że dermatologia dziecięca dotyczy nie tylko skóry, ale także jej tzw. przydatków, to znaczy paznokci i włosów. W leczeniu, dermatolog z Warszawy wykonać może testy alergiczne (naskórkowe, śródskórne oraz skaryfikacyjne). Na podstawie ich wyników rozpoczyna się później terapię: albo nietolerancji pokarmowej albo alergii. Warto wiedzieć o tym, że dermatolog dla dzieci może wykonać także wybrane zabiegi mikrochirurgiczne, kriochirurgiczne, a nawet biopsję skóry. Niektóre schorzenia skórne mogą mieć związek z innymi chorobami, tak więc dermatolog często konsultuje się też z innymi lekarzami (np. dietetykami czy alergologami). Dobry dermatolog z Warszawy zajmie się też chorobami wenerycznymi u dzieci, które atakują noworodki – do zakażenia dochodzi u nich w trakcie porodu.

Wizyta u dermatologa dla dzieci – kiedy się na nią wybrać?

Każdy rodzic, który zauważy u swojego dziecka określone objawy, powinien jak najszybciej umówić się konsultację u dermatologa dziecięcego. Najczęściej bowiem istotne staje się możliwe szybkie rozpoczęcie terapii. Jakie objawy powinny być alarmujące przy patrzeniu na skórę i błony śluzowe dziecka? Przede wszystkim:
– zmiany, które nie ustępują samoistnie po kilku dniach,
– podejrzenie alergii pokarmowej,
– inny wygląd koloru, kształtu albo wielkości istniejących już wcześniej zmian skórnych,
– nadmierne drapanie,
– łysienie.Rodzice powinni pamiętać o tym, że jego dziecko powinno dowiedzieć się wcześniej u wizycie u lekarza – warto wyjaśnić mu jak będzie ona przebiegała, co pomoże zmniejszyć stres. Każdy dermatolog dla dzieci zalecał będzie na pewno również wizyty kontrolne, które pomogą ustalić czy wybrane leczenie przynosi oczekiwane skutki. Oczywiście w razie nasilenia objawów do dermatologa trzeba udać się niezwłocznie.