Czy warto spróbować diety sokowej?

Coraz popularniejsza dieta sokowa opiera się na spożywaniu przez kilkadziesiąt godzin jedynie soków z warzyw i owoców. Czy taki sposób odżywiania może pomóc naszemu zdrowiu? A może pomoże także w utrzymaniu prawidłowej wagi? Okazuje się że ma on wiele zalet, jeżeli tylko zostanie odpowiednio zastosowany.

Jakie zalety ma dieta sokowa?

Przede wszystkim dostarcza bardzo niewielką ilość kalorii, dzięki czemu przez jakiś czas możemy być na zdrowej redukcji. Oczywiście najlepiej na sokach poprzestawać jedynie przez dwa, trzy dni w miesiącu. Dzięki temu dieta oparta na sokach pomoże nam, a nie zaszkodzi. Kolejną zaletą jest lekkostrawność. Dieta pomaga odciążyć układ pokarmowy i wydalniczy. Nasze ciało przez większość czasu jest skupione na trawieniu pokarmu, który dostarczamy sobie praktycznie bez przerwy.

Nie jest to dobre ponieważ układ pokarmowy i wydalniczy powinny mieć okresy odpoczynku. Dieta oparta na sokach umożliwia właśnie taką regenerację. Kolejna kwestia to wsparcie organizmu w walce z zaparciami. Jeżeli zaparcia nie mają przyczyny chorobowej, zazwyczaj ich powód leży w złej diecie i dostarczaniu sobie zbyt małej ilości wody. Dzięki temu, że przez jakiś czas będziemy swoje odżywianie opierać wyłącznie na sokach, jelita zdążą się opróżnić. W ten sposób można schudnąć nawet dwa kilogramy.

Zdrowa dieta oparta na sokach

Pierwszym krokiem będzie zgromadzenie w domu dużej ilości świeżych warzyw i owoców. Najlepiej, jeżeli nie będą one kupowane w supermarketach lecz na przykład od lokalnych sprzedawców czy też rolników. Warto mieć duże ilości produktów, z których będziemy przygotowywać soki, ponieważ jeżeli nie zgromadzimy odpowiednich zapasów możemy się szybko zniechęcić koniecznością ciągłego chodzenia na zakupy.

Dieta składająca się z soków nie powinna też opierać się jedynie na sokach owocowych, ponieważ one dostarczają sporej ilości cukru, chociaż naturalnego. Najlepiej postawić na soki warzywne, a sokami owocowymi jedynie uzupełniać swój codzienny sposób żywienia.

Co robić po diecie sokowej?

Na pewno nie jest dobrze od razu rzucać się na duże ilości jedzenia, a szczególnie wysoko przetworzoną żywność i słodycze. Rozsądnie będzie powoli wprowadzać poszczególne pokarmy i zostać przy tym, co zdrowe.

Dzięki temu rezultaty diety sokowej będą cieszyć nas na zdecydowanie dłuższy czas. Warto ją wypróbować ponieważ ma wiele zalet.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.