Nietolerancja glutenu

Gluten jest mieszanką białek, która znajduje się w niektórych bardzo popularnych zbożach, takich jak pszenica, żyto czy jęczmień. Wyklucza to więc z diety pieczywo i wiele produktów mącznych, dlatego tak ważne jest aby osoby cierpiące na nietolerancję glutenu przestrzegały diety.

Celiakia – nietolerancja glutenu

Celiakia to choroba objawiająca się negatywnym wpływem spożywania glutenu na organizm. Ten wpływ to miedzy innymi podrażnienie jelit po spożyciu glutenu. Na tę nietolerancję cierpi niewielki odsetek społeczeństwa, około 1%. Mimo to popularność diety bezglutenowej stale rośnie i jest stosowana również przez zdrowe osoby. Jakie produkty nie zawierają glutenu?

Produkty bezglutenowe

Produkty bezglutenowe pochodzenia naturalnego to między innymi ryż, ziemniaki, soczewica czy soja. Do produktów bezpiecznych należą również mięsa, ryby czy jaja. Glutenu nie zawierają również oczywiście warzywa i owoce oraz większość tłuszczy i produktów mlecznych.

Produkty bezglutenowe sklep

Nietolerancja glutenu nie oznacza wcale, że należy całkowicie rezygnować z niektórych produktów. Każdy sklep bezglutenowy w swojej ofercie ma produkty bezglutenowe nawet tego typu, jak pieczywo, mąka czy wyroby mączne. Oprócz tego sklep bezglutenowy oferuje różnego rodzaju przekąski, typu słodycze czy chrupki. Produkty bezglutenowe sklep są niestety nieco droższe od zwykłych produktów. To może stanowić problem dla osób, które chorują na tę przypadłość.

Miejsca dla bezglutenowców

W miastach coraz częściej powstają miejsca dla osób unikających glutenu. Specjalne bezglutenowe kawiarnie, restauracje, sklepy. Jeśli nie całe lokale to wiele zwykłych restauracji serwuje w swojej karcie napoje i dania bez glutenu, dla specjalnych klientów. Osoby bezglutenowe nie są dziś absolutnie pomijane w społeczeństwie.

Pozytywne skutki diety bez glutenu odczuwane są przez jej użytkowników. Gluten bowiem może negatywnie wpływać na pracę jelit oraz powodować zaparcia i kłopoty z wypróżnianiem. Dodatkowo ograniczenie mącznych wyrobów wpływa na estetykę sylwetki i wagę, co jest bardzo pożądanym dziś efektem przez osoby będące na diecie. Warto jest więc zastanowić się nad ograniczeniem glutenu, nawet jeśli nasz organizm go toleruje. Może to być dobry krok w stronę lepszego samopoczucia, jak również lepszej sylwetki.