Kiedyś, by móc skorzystać z możliwości jakie daje sauna, należało udać się na basen. Obecnie własną saunę można mieć obok domu. Taka sauna zewnętrzna posiada wiele dobroczynnych właściwości, które pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.
Sauna zewnętrzna – korzyści z korzystania z niej
Mokre sauny zewnętrzne uważane są za idealne miejsca przeznaczone do aromaterapii. Dzieje się tak z uwagi na duże ilości pary wodnej, co znacząco ułatwia rozpuszczanie się olejków eterycznych. W pozytywny sposób wpływa to na stan zdrowia i wspomaga odzyskanie sił fizycznych i psychicznych.
Sauna posiada, jednak znacznie więcej zalet, dla których warto zdecydować się na jej budowę obok domu lub regularne korzystanie z niej. Oto największe atuty sauny zewnętrznej.
Odmładzanie skóry i poprawa pracy wątroby i serca
Za jeden z najważniejszych atutów sauny uważa się dobroczynny wpływ na stan skóry. Sauna wpływa na nią regenerująco, co ułatwia zachowanie młodego wyglądu na długi czas. Przyczynia się też do usunięcia toksyn z organizmu. Co istotne, są one też usuwane ze skóry, gdzie trafiają np. w efekcie używanych kosmetyków i poprzez określone jedzenie.
W zakresie poprawy pracy wątroby i serca korzystanie z sauny wpływa znacząco na zwiększenie temperatury ciała, co z kolei powoduje zwiększone pocenia się. Wraz z tym organizm wydala z siebie szkodliwe substancje, które negatywnie oddziałują na jego pracę, zwłaszcza na funkcjonowanie wątroby i nerek – odpowiedzialnych za filtrację i usuwanie toksyn.
Poprawa układu krążenia i inne, pozytywne następstwa korzystania z sauny zewnętrznej
Korzystanie z sauny poleca się osobom, które nie mogą uprawiać sportu. Wysoka temperatura wpływa na poprawę pracy mięśnia sercowego, co z kolei poprawia krążenie krwi.
Spędzanie czasu w saunie jest polecane także osobom, które zmagają się z problemami w obrębie stawów. Ciepła temperatura sauny powoduje, że znacząco ograniczają się dolegliwości. Mniej dotkliwe jest również odczuwanie utrudnień alergicznych, takich jak katar i kaszel. Ponadto korzystanie z sauny umożliwia szybsze gojenie się ran i zmniejsza dolegliwości skórne. Wysoka temperatura przeciwdziała również namnażaniu się wirusów i bakterii, odpowiedzialnych za choroby.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw