Popularne diety odchudzające

Otyłość jest jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych. Może prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Poza tym znacznie obniża komfort życia. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze typy diety dla osób, które chcą schudnąć.

Dieta niskokaloryczna

Wielu dietetyków uważa, że najlepszym sposobem na odchudzanie jest spożywanie mniejszej ilości kalorii, niż wskazuje dzienne zapotrzebowanie. Wykorzystując licznik zapotrzebowania kalorycznego, układają swoim pacjentom diety pomniejszone o 200 – 400 kcal, niż jego wskazanie.

Licznik zapotrzebowania kalorycznego wykorzystuje podstawowe informacje o pacjencie: wiek, płeć, waga, wzrost i aktywność fizyczna. Przez to diety redukcyjne wydają się być do niego dobrze dopasowane.

Dieta jednoskładnikowa

W tym wypadku pacjenci spożywają produkty należące do określonej grupy. Najczęściej są to warzywa i owoce. Taka dieta jest bardzo rygorystyczna i nie uwzględnia danych uzyskiwanych za pomocą licznika zapotrzebowania kalorycznego. Często wiąże się z dużym deficytem kalorii.

W literaturze często określana jest mianem oczyszczania organizmu. Pozostanie przy niej przez dłuższy okres jest dość trudne i może prowadzić do wycieńczenia organizmu.

Post przerywany

To dieta, podczas której osoby odchudzające się spożywają posiłki w oknie żywieniowym – zwykle w ciągu 8 godzin, a przez resztę doby piją jedynie wodę. W praktyce oznacza to zjadanie trzech sytych posiłków co 3,5-4 godziny.

W wypadku postu przerywanego nie ma ograniczeń co do ilości spożywanych kalorii. Zaleca się pozostanie przy produktach, które są zdrowe i sycące.