Jak zrobić susz warzywny?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się susz warzywny. Suszenie warzyw jest sposobem znanym od dawna. To technologia, która umożliwia szybkie usunięcie wody z warzyw. Dzięki temu warzywa zachowują swój smak i kolor, a do tego aromat.

Czym jest susz warzywny?


Należy pamiętać, że w różnej formie sprzedawane są suszone warzywa. Z reguły są drobne i pokrojone w wiórki, przez co nadają się idealnie do zup warzywnych. Na rynku można też znaleźć suszone warzywa pokrojone w kostkę lub plastry.

Wybór jest naprawdę bardzo duży, dlatego każdy bez większych problemów może znaleźć coś dla siebie. Warto dodać, że w domu także można przygotować warzywny susz.

Przygotowanie suszu


Praktycznie wszystko można wykorzystać do wykonania takiego suszu. Może to być seler, pietruszka, buraki oraz marchew. Idealnie sprawdzi się też papryka, cebula, czosnek, por oraz pomidor. Najlepiej oczywiście wybierać warzywa z własnego ogródka, ale nie wszyscy mają taką możliwość. Warzywa z marketów są z reguły pryskane różnymi preparatami, dlatego trzeba je dokładnie umyć. Eksperci zalecają pokrojenie ich w kostkę lub w plastry.

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że papryczki chilli oraz pomidory można suszyć w całości. Jednocześnie są to jedyne warzywa, które można suszyć w ten sposób. Wcale nie trzeba poświęcać wielu godzin, ponieważ susz warzywny robi się bardzo szybko. Nie są też potrzebne wyjątkowe umiejętności kulinarne, więc nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie z łatwością poradzić.

Przechowywanie suszu


Bardzo cienkie powinny być plastry, które powstaną w wyniku krojenia. To sprawi, że zdecydowanie szybciej będą schnąć. Nie ma wtedy również możliwości, żeby nabrały wilgoci, która jest zbędna. Warto je też wymoczyć w roztworze wodnym z dodatkiem soli lub kwasku cytrynowego. Dzięki temu nie zmienią swojego koloru.

Odpowiednio przygotowane warzywa należy wyłożyć na papier, a następnie zostawić w suchym i dobrze nasłonecznionym miejscu. Czas suszenia jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju warzyw oraz nasilenia światła. Plastikowe pojemniki nadają się idealnie do przechowywania suszu warzywnego. Taki susz może być stosowany jako przyprawa do zup, ponieważ ma cudowny aromat. Można też w całości dodawać plastry do potraw.