Zdrowe przekąski bez rafinowanego cukru

Większość ludzi nie jest w stanie oprzeć się pokusie zjedzenia czegoś słodkiego przynajmniej raz na kilka dni. Zamiast jednak sięgać po gotowe produkty ze sklepowych półek, lepiej samodzielnie przygotować zdrowe przekąski z dobrych, nieszkodzących zdrowiu składników. W końcu rafinowany cukier nie bez powodu jest nazywany „białą śmiercią”.

Zdrowe zamienniki cukru

Istnieje wiele zdrowych zamienników cukru, a niektóre z nich mogą być spożywane nawet przez osoby cierpiące na cukrzycę. Chodzi tu o naturalne słodziki, takie jak ksylitol i erytrytol. Nie tylko dodają one potrawom słodkiego smaku, ale także wspomagają działanie niektórych funkcji organizmu. Ponadto dostarczają zdecydowanie mniejszej ilości kalorii, więc nie ma obaw o zwiększenie masy ciała.

Do innych, najpopularniejszych zamienników cukru należy przede wszystkim miód. Jego kaloryczność i indeks glikemiczny jest zbliżony do cukru, ale za to dostarcza on wiele wartościowych składników odżywczych. Oprócz miodu i naturalnych słodzików można również sięgnąć po syropy, na przykład z agawy, daktylowy czy klonowy.

Samodzielne robienie zdrowych przekąsek

Zdrowe przekąski wcale nie muszą być skomplikowane w wykonaniu. Istnieje wiele prostych i szybkich przepisów na smaczne słodycze, które zawierają jedynie składniki mające pozytywny wpływ na organizm. Wspomniane wcześniej naturalne słodziki z powodzeniem mogą być wykorzystywane do różnego rodzaju wypieków, a także do innych deserów czy słodzenia napojów.

Samodzielne robienie słodkości może dodatkowo przynosić wiele frajdy nie tylko samej kucharce, ale również jej małym pomocnikom. Wspólne gotowanie zbliża członków rodziny i może być powodem do rozmów i zabawy. Wykorzystanie zdrowych zamienników cukru daje gwarancję, że wykonane słodycze nie wpłyną negatywnie na zdrowie.

Naturalne słodycze – zdrowa alternatywa

Słodkie czy słone przekąski wcale nie muszą wiązać się z zawartością cukru, ogromnych ilości substancji konserwujących oraz innych niezdrowych dodatków. Istnieje wiele naturalnych słodyczy, które doskonale zaspokajają potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego lub słonego, a ponadto dostarczają wartościowych składników odżywczych.

Spożywanie słodkości nie musi zawsze wiązać się z wyrzutami sumienia i faszerowaniem swojego organizmu szkodzącymi substancjami. Naturalne słodycze mogą być świetną alternatywą dla przekąsek oferowanych przez markety. Wiele sklepów internetowych oferuje produkty stworzone wyłącznie z naturalnych składników, bez dodatku uzależniającego cukru, a dodatkowo smacznych i zdrowych.