Badanie nasienia – podstawa diagnostyki w kierunku męskiej niepłodności

Brak ciąży może być zarówno efektem czynników kobiecych, jak i męskich. W diagnostyce męskiej niepłodności podstawowym badaniem jest seminogram albo spermiogram, czyli badanie nasienia.

Czym jest badanie nasienia?

Plemniki są nośnikiem męskiego materiału genetycznego. Po połączeniu plemnika z komórką jajową kobiety ma miejsce ciąża. Gdy do zapłodnienia nie dochodzi, wtedy kluczowa jest diagnostyka.

U mężczyzn podstawową diagnostyką jest badanie nasienia, które pozwala na znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy problemy z zajściem w ciążę są spowodowane czynnikiem męskim.

Profesjonalne badanie nasienia Bielsko-Biała, Kraków – usługi w tym zakresie oferują specjalistyczne kliniki leczenia niepłodności. Materiał można dostarczyć też bezpośrednio do laboratorium analitycznego.

Metody badania nasienia u mężczyzny

Podstawowe badanie nasienia polega na określeniu jego parametrów fizycznych i chemicznych, koncentracji i ruchliwości plemników. Jest ono prowadzone pod mikroskopem.

Dokładniejsze badania nasienia przeprowadza się za pomocą metody CASA, która wykorzystuje mikroskopy i specjalne oprogramowanie. Inne badania to MAR IgG, czyli test na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych, testy POX na obecność aktywnych leukocytów, testy HBA, MIOXSYS – testy stresu oksydacyjnego czy badania MSOME.

Kompleksowe badanie nasienia Kraków oraz Bielsko-Biała – z powyższych badań nasienia w Krakowie i w Bielsku-Białej można skorzystać w renomowanych placówkach.

Badanie nasienia – jak przebiega?

Mężczyzna przed oddaniem materiału do badania powinien zachować wstrzemięźliwość przez 3-7 dni. Nasienie można oddać bezpośrednio w klinice albo dostarczyć je w jałowym pojemniku do laboratorium – należy zrobić to w ciągu 60 minut od pobrania.

Następnie laboratorium od razu wykonuje badania nasienia – dzięki temu wyniki są najbardziej wiarygodne i miarodajne.

Gdzie można wykonać badania nasienia?

Mężczyznom planującym wykonać Badanie nasienia Kraków i Bielsko-Biała dają dostęp do klinik niepłodności, gdzie można skorzystać z pełnej diagnostyki i nowoczesnych metod leczenia.

Diagnostyka niepłodności – badanie nasienia Bielsko-Biała, Kraków – dokładne informacje o ofercie badań oraz ceny diagnostyki dostępne są bezpośrednio na stronach klinik oraz laboratoriów analitycznych.