Zespolenie ran

Do zespolenia ran służy wiele materiałów — plastry, szwy metalowe i nici chirurgiczne. Najczęściej wybierane są nici chirurgiczne, które wytwarzane są z różnych materiałów i mają różne właściwości.

Szycie ran

Każdy zabieg chirurgiczny kończy się zespoleniem rany, zarówno powierzchniowe rozcięcie skóry, jak i poważna operacja, gdzie zszywane są narządy wewnętrzne oraz skóra. Odpowiednie zszycie rany przyśpiesza jej gojenie oraz zapobiega powstawaniu infekcji, które mogą być bardzo niebezpieczne.Odpowiednie nici oraz sprawna ręka operatora sprawiają, że po jakimś czasie rana jest praktycznie niewidoczna, a jej brzegi są równe i wyglądają bardzo estetycznie. To szczególnie ważne, gdy zabieg był wykonywany w widocznym miejscu.

Rodzaje nici chirurgicznych

Nici chirurgiczne popularnie nazywane są szwami. Szew tworzony jest przez nić chirurgiczną i igłę. Nici chirurgiczne najczęściej dzielone są ze względu na ich wytrzymałość, mowa tutaj o podziale na szwy wchłanialne i niewchłanialne.Wchłanialne nici wykonane są z materiałów syntetycznych bezpiecznych dla organizmu. Stosowane są do zszywania tkanek wewnątrz organizmu, gdzie nie ma możliwości ich usunięcia. Podtrzymują one tkanki, aż do momentu ich zrośnięcia po tym czasie ulegają absorpcji i znikają. Można je podzielić na trzy rodzaje: nici krótko, średnio i długo podtrzymujące tkanki.Nici niewchłanialne dawniej wytwarzane były z naturalnych materiałów. Tak dzieje się do dziś, jednak do tej grupy nici dołączono szwy z materiałów syntetycznych. Ten rodzaj nici stosowany jest najczęściej na zewnętrznych partiach ciała. Możliwe jest również zespolenie organów wewnątrz ciała, takie rozwiązanie stosowane jest, gdy tkanki nie wykazują zdolności do gojenia i muszą być stale podtrzymywane. Ten rodzaj materiałów szewnych jest znacznie mocniejszy od nici wchłanialnych.

Nić chirurgiczna sklep — odpowiednia nić chirurgiczna

Wybór materiałów szewnych jest bardzo duży, wyróżnia się wśród nich plastry, szwy metalowe oraz nici chirurgiczne.Wśród lekarzy najczęściej wybierane są nici chirurgiczne, jednak sam wybór nie jest taki łatwy, ponieważ na rynku jest wiele rodzajów nici. Wybór zależy od tego, jakie tkanki będą zespalane oraz od indywidualnych preferencji operatora.