Dlaczego dochodzi do zapalenia żył?

Zakrzepica żył głębokich może mieć wiele przyczyn. Warto podjąć starania, by zapobiec tej ciężkiej chorobie. Czasem wystarczy niewielka korekta trybu życia, by naprawdę pomóc swojemu organizmowi.

Przyczyny zakrzepicy żył głębokich

Jedną z najczęstszych przyczyn zakrzepicy jest niedostateczna aktywność fizyczna lub długotrwałe unieruchomienie. Nie chodzi tutaj tylko o lenistwo i brak sportu, ale też o sytuacje, w których człowiek po prostu nie może chodzić, ponieważ jest to niemożliwe, z różnych powodów. W tej sytuacji lekarz razem z fizjoterapeutą i innymi medykami powinien zrobić wszystko, by pacjent nie zachorował na zapalenie żył. Konieczna będzie na pewno specjalna rehabilitacja, dopasowana indywidualnie do wieku, chorób i stanu zdrowia. Dlaczego pozycja siedząca jest szkodliwa? Długi czas spędzony w pozycji siedzącej lub leżącej prowadzi do niewystarczającej cyrkulacji krwi, a to zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów.

Ciąża to piękny i trudny okres

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą podczas ciąży, ucisk na żyły miednicy i kończyn dolnych mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Dlatego niezwykle ważne jest, by kobieta była pod stałą opieką doświadczonego lekarza, do którego ma zaufanie. Lekarz ten nie może przegapić żadnych objawów, dlatego kluczem do sukcesu jest stworzenie takiej atmosfery w gabinecie, aby kobieta bez obaw dzieliła się z lekarzem wszystkimi swoimi wątpliwościami odnośnie stanu zdrowia. Taka konsultacja może rozwiać wątpliwości i wlać spokój w serce przyszłej mamy, ale może też pomóc w porę wykryć naprawdę poważne choroby, które trzeba leczyć w szpitalu.

Palenie tytoniu a zapalenie żył

Zapalenie żył objawy takie jak ból, obrzęk, gorączka, uczucie ciepła w okolicy żył na pewno powinny skłonić człowieka do konsultacji z lekarzem. Warto dokonać analizy swojego stanu zdrowia i codziennych nawyków, by zminimalizować ryzyko poważnych chorób. Palenie tytoniu znacząco zwiększa ryzyko zakrzepicy. Warto od razu rzucić palenie, a przynajmniej mocno ograniczyć liczbę wypalanych papierosów. Nowotwory i choroby autoimmunologiczne również zwiększają ryzyko zakrzepicy, dlatego lekarz musi być niezwykle czujny, by nie przegapić kolejnej choroby. Skłonność do zakrzepicy jest dziedziczna, warto badać się regularnie.