Dziane bandaże – zalety, rozmiary, cena

Opaski dziane, popularnie nazywane bandażami to często stosowane akcesoria opatrunkowe, które są niezbędne przy zabezpieczaniu ran, zwichnięć i złamań.
Delikatne, ale mocne dziane bandaże powinny być na wyposażeniu każdej apteczki domowej i samochodowej oraz znajdującej się w miejscu publicznym.

Kiedy stosuje się bandaże dziane?

Opaski dziane są niezbędne przy wykonywaniu opatrunków zabezpieczających rany powstałe na skutek przerwania powłok skórnych. To także doskonała ochrona ran powstałych na skutek podrażnień, oparzeń, odparzeń. Stosując opaski dziane do zabezpieczania ran otwartych należy przestrzegać zasad reżimu sanitarnego – opaski nie są jałowe, więc nigdy nie umieszcza się ich bezpośrednio na ranie. Bandaże służą do mocowania i zabezpieczania kompresów sterylnych z gazy czy włókniny.

Mocna dziane opaski to także niezbędny środek medyczny, który pozwala zabezpieczyć nadwyrężone lub zwichnięte stawy, uszkodzone ścięgna, mięśnie czy kości. Opatrunek z opaski usztywnia i stabilizuje miejsca uszkodzone, co pozwala osobę poszkodowaną bezpiecznie dowieźć do lekarza.

Aby opatrunek wykonany z dzianego bandażu był trwały i nie rozwijał się zawsze należy końcówki opaski związać lub zabezpieczyć przy pomocy plastra.

Zalety opatrunków z dzianych bandaży

Największą zaletą opatrunków z bandaża jest łatwość ich wykonania. Nawet laicy, którzy nigdy nie mieli do czynienia z pierwszą pomocą przedmedyczną, doskonale poradzą sobie z zaopatrywaniem ran przy pomocy dzianego bandaża. Opaska dziana łatwo układa się na ciele, dobrze przylega do skóry, a zabezpieczona plastrem nie przesuwa się i nie odwija.

Struktura dzianiny pozwala na swobodny przepływ powietrza, co sprzyja przyspieszeniu procesu gojenia się. Przewiewność to zaleta, dzięki której poszkodowanych nie naraża się na odparzenia czy podrażnienia skóry.

Opaski dziane wykonane z włókien sztucznych są bardzo elastyczne, można stabilizować nimi zwichnięte stawy, naderwane ścięgna a nawet usztywniać złamane kończyny.Dobrze założona opaska skutecznie zabezpiecza ranę na wiele godzin, albo dni. Nie trzeba jej zdejmować na wypadek konieczności wykonania diagnostyki rentgenowskiej.

Gdzie można kupić bandaże dziane?

Opaski dziane dostępne są w aptekach, drogeriach, marketach, stacjach benzynowych. Sprzedawane są w formie rulonów pakowanych w folię lub papier.

Cena opaski dzianej zależna jest od rodzaju materiału i rozmiaru. Najczęściej spotykane w sprzedaży rozmiary to opaski o długości 4 m i szerokości 5, 10, 15 cm.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bandaże dziane.