Czy są metody na skuteczne leczenie owrzodzenia podudzia?

Nieleczone żylaki, zapalenie żył czy inne problemy z żyłami na nogach mogą doprowadzić do owrzodzenia podudzi, które są bardzo nieprzyjemną przypadłością. Jak zapobiegać tym nie tylko dokuczliwym, ale i niekiedy bardzo groźnym dolegliwościom? Czy można je wyleczyć?

Najczęstsze przyczyny owrzodzenia podudzi

Owrzodzenie podudzia jest nieprzyjemną i trudno gojącą się raną, która pojawia się zwykle w okolicy kostek lub nieco wyżej. Ma charakterystyczny wygląd. Owrzodzenie otoczone jest ciemnobrązową, cienką skórą. Owrzodzenie podudzia rozwija się najczęściej, gdy zaniedba się żylaki lub są one źle leczone. Jednak ta przypadłość dotyka też osoby, które chorowały na zapalenie żył lub zakrzepicę. Dzieje się tak dlatego, że niewydolne żyły nie dostarczają tkankom dostatecznej ilości składników odżywczych i tlenu, co prowadzi do ich martwicy i ubytków skóry.Możliwość pojawienia się owrzodzeń zwiększają niektóre choroby i zachowania. Należy do nich cukrzyca, palenie tytoniu, miażdżyca czy otyłość.

Leczenie owrzodzeń

Leczenie owrzodzeń podudzi jest możliwe i skuteczne. Trzeba jednak wiedzieć, że gdy są otwarte rany na nogach leczenie może być długie i skomplikowane. Dlatego ważna jest szybka reakcja. Gdy tylko na nogach pojawią się jakieś niepokojące zmiany czy ból, koniecznie trzeba się udać do lekarza. Należy też wiedzieć, że gdy pojawią się ból, wysięki i otwarte rany na nogach leczenie potrwa co najmniej kilka tygodni, a nawet miesięcy. W niektórych przypadkach konieczny może być nawet przeszczep skóry.

Wcześniej jednak konieczne są szczegółowe badania, które ustalą przyczynę owrzodzenia.

Jak zapobiegać owrzodzeniom podudzi?

Ponieważ owrzodzenia podudzi są bardzo nieprzyjemną chorobą, trzeba im przede wszystkim zapobiegać. Zdrowy tryb życia, odpowiednia dawka ruchu i dbanie o właściwą wagę pozwoli znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków i owrzodzeń. Jeśli ktoś ma skłonność do niewydolności żylnej i powstawania żylaków, powinien zrezygnować z palenia papierosów oraz zdecydowanie ograniczyć spożywanie alkoholu.Owrzodzeniom zapobiegnie też właściwe i jak najszybsze leczenie żylaków. Jest też sporo skutecznych preparatów, które poprawiają stan żył. Jednak ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem.