Lecznicze właściwości dziurawca

Nasze babcie wiedziały, że rośliny mają właściwości lecznicze. Dlatego zbierały je i w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych wybierały odpowiednie ziele z nadzieją, że dolegliwość szybko minie.

Tak samo jest w przypadku dziurawca pospolitego. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych.

Dziurawiec pospolity — co to za roślina?

Dziurawiec pospolity inaczej zwany dziurawcem zwyczajnym występuje praktycznie na całym świecie. W Polsce można go spotkać na łąkach, polanach, a także na terenach miejskich.Roślina może dorastać do 70 cm wysokości, jej łodyga jest sztywna i rozgałęzia się w górnej części. Liście dziurawca posiadają wypustki, od których pochodzi nazwa rośliny, zawierają one olejki eteryczne.

Dziurawiec kwitnie od czerwca do września, jego kwiaty są intensywnie żółte.

Dziurawiec zastosowanie — kiedy stosować roślinę?

Roślinę można stosować w trakcie różnych dolegliwości. Działa rozkurczowo, dlatego stosuje się go w przypadku bólów brzucha, niezależnie czy pochodzą one z układu pokarmowego, czy są to bóle menstruacyjne. Ziele jest polecane gdy ktoś cierpi na niestrawność oraz w trakcie leczenia stanów zapalnych jelit lub żołądka. Poprawia trawienie, dlatego jest składnikiem kropli żołądkowych i płynów doustnych.Stosuje się je także w przypadku chorób skórnych. Zmiany skórne takie jak trądzik, zmiany ropne lub wrzody należy przecierać wyciekiem zanurzonym w naparze z dziurawca. Roślina ma działanie antybakteryjne, antyseptyczne i ściągające.Jest zalecany podczas leczenia chorób układu nerwowego, ponieważ działa uspokajająco. Osoby cierpiące na nerwice, depresje lub stany lękowe powinny stosować kuracje z wyciągu z dziurawca, a nie naparu.

Dziurawiec kiedy zbierać — odpowiednia pora na zbiory rośliny

Dziurawiec pospolity kwitnie od czerwca do września, to najlepszy okres na zbiór rośliny. Należy pamiętać, że podczas zbiorów ścina się 2/3 rośliny zostawiając część łodygi nad ziemią. Następnie należy ziele suszyć w zacienionym i przewiewnym miejscu. Rośliny z przekwitniętymi kwiatami nie nadają się do zbiorów.