Zadbaj o swoje zdrowie – zastosuj 3 ważne zasady

Zdrowie to najcenniejsze co mamy – bez niego wszystko inne staje się znacznie trudniejsze lub wręcz niemożliwe. Jak zatem o nie dbać? Co robić, aby być w dobrej formie przez cały rok?

Dieta

Wiele osób uwielbia eksperymentować w kuchni lub stołować się na mieście, próbując różnorodnych potraw. Często jednak produkty, po które sięgamy, nie należą do najzdrowszych. Warto pamiętać jednak, że złe dobieranie posiłków to prosta droga do wielu chorób. Niewłaściwie zbilansowana dieta może skończyć się m.in. deficytami minerałów i witamin lub podwyższeniem cholesterolu i ciśnienia krwi.

Bez wątpienia należy więc dbać o odpowiednie odżywianie. Wystarczy stosować zasady, które zakładają jedzenie zdrowych potraw, świeżych produktów, dużej ilości owoców, warzyw, ryb, zbóż, ziół i wysokiej jakości tłuszczów. Rozwiązaniem jest tu dieta śródziemnomorska, która zdobywa coraz więcej zwolenników. Odżywiając się według jej głównych wytycznych, z pewnością poprawimy swoje zdrowie i kondycję. Oczywiście dieta śródziemnomorska to jedynie przykład – najważniejsze, by wdrożyć na stałe zdrowe nawyki żywieniowe.

Ruch

O tym, jak ważna jest aktywność fizyczna w życiu człowieka, może powiedzieć każdy lekarz. Bez ruchu organizm traci siły, mięśnie osłabiają się, pogorszeniu ulega stan układu kostno-szkieletowego, spada również wytrzymałość i kondycja. Warto pamiętać, że brak aktywności sprawia, że nabieramy też większej skłonności do tycia, co wiele osób przypłaca szkodliwą nadwagą lub otyłością.

Ruch to także zmniejszenie ryzyka pojawienia się schorzeń układu krwionośnego, poprawa pracy mózgu i lepsze samopoczucie psychiczne. Nie jest ważne, jak będziemy ćwiczyć ani jaką dyscyplinę uprawiać. Każda aktywność fizyczna jest wskazana dla poprawy swojego zdrowia – choćby codzienna kilkuminutowa gimnastyka w domu lub regularne spacery.

Wypoczynek i badania

Oprócz ruchu i diety śródziemnomorskiej warto pamiętać również o tym, że dla zachowania zdrowia niezbędny jest odpoczynek. Szczególnie istotne, by zadbać o odpowiednią liczbę godzin codziennego snu. Dodatkowo przyda się również relaks w postaci spędzania wolnego czasu w ulubiony sposób – bez stresu, nerwów i pośpiechu.

Nie można zapominać również o profilaktyce zdrowotnej. Regularne badania – zwłaszcza morfologia, mocz, ciśnienie, USG, EKG, a w przypadku kobiet także cytologia i mammografia – to absolutna konieczność.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.