Kiedy dieta dr Ewy Dąbrowskiej może zaszkodzić?

Jeżeli dieta Ewy Dąbrowskiej ma pomóc w wyleczeniu pacjenta z konkretnej choroby, musi ona być prowadzona przez doświadczonego lekarza dietetyka. Post opracowany przez dr Ewę ma wiele wariantów. Są one dostosowane do każdego schorzenia, np. zestaw warzyw i owoców u cukrzyka diametralnie różni się od zestawu tych roślin u osoby z nadciśnieniem.

Jakie warzywa i owoce w diecie Ewy Dąbrowskiej dla cukrzyka?

Dieta Ewy Dąbrowskiej w przypadku chorych na cukrzycę eliminuje z pożywienia konkretne warzywa i owoce, które mogłyby podnieść poziom cukru w organizmie człowieka. Podczas postu należy unikać niektórych gotowanych warzyw, które pod wpływem obróbki cieplnej podnoszą poziom glikemiczny.

Będzie zatem zakazane jedzenie gotowanej marchwi, buraków, dyni i jabłek. Unikać należy również jedzenia surowego musu i soku z jabłek oraz soku z marchwi. W przypadku walki z otyłością dieta będzie podobna, ale sok z surowej marchwi zostanie do niej dodany.

Jakich warzyw nie wolno jeść przy nadciśnieniu?

Dieta Ewy Dąbrowskiej skierowana na leczenie osób z nadciśnieniem wyklucza z pożywienia kiszone ogórki oraz wodę z takich ogórków. Podyktowane jest to wysoką zawartością soli zarówno w wodzie, jak i samych ogórkach.

Obecność w pokarmach soli w zbyt dużej ilości podnosi ciśnienie. Zatem pomimo iż kiszone ogórki są zdrowe i picie z nich wody jest zalecane u osób z niskim ciśnieniem, u tych pierwszych jest wręcz zakazane.

Dlaczego stosując dietę Ewy Dąbrowskiej, należy włączyć aktywność fizyczną?

Z badań wynika, że aktywność sportowa doskonale wspomaga proces leczenia. To mogą być nawet spacery, dobrze, gdy trwają co najmniej godzinę dziennie. Jeżeli pacjent jest na tyle sprawny, że może spacerować szybkim krokiem, powinien to wdrożyć. Aby spacer był prozdrowotny, winien się odbywać w miejscach, gdzie rośnie dużo drzew np. duży park lub las.

Osoby leżące powinny ruszać się na miarę swoich możliwości. Np. wykonywać krążenie stóp, nadgarstków, poruszać karkiem. Chodzi tutaj o to, aby pobudzić limfę, której zadaniem jest wyrzucanie toksyn z tkanek. Limfa może płynąć wyłącznie dzięki pracy mięśni. Krew ma dużo łatwiejsze zadanie, gdyż pompowana jest skurczami serca.

Po zakończeniu stosowania diety Ewy Dąbrowskiej warto zachować fizyczną formę i nadal uprawiać sport rekreacyjny. W ten sposób można zapobiec nawrotowi choroby i wzmocnić swój ogólny stan organizmu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Sofra.com.pl