Co to są nici rozpuszczalne?

Należy pamiętać, że szwy rozpuszczalne, które nazywane są także wchłanialnymi, umożliwią zbliżenie brzegów tkanek oraz ich zrośnięcie się. Ponadto ich sporą zaletą będzie fakt, iż po wygojeniu się rany, zaczną ulegać biodegradacji. Oprócz tego w przeciwieństwie do tradycyjnych szwów, nie będzie trzeba ich usuwać. Ponadto produkty wchłanialne idealnie sprawdzą się o w obszarach ciała, które są poddawane dość dużym obciążeniom mechanicznym.

Szwy wchłanialne

Warto podkreślić, że nici chirurgiczne rozpuszczalne nie będą zalecane do łączenia tkanek o słabym ukrwieniu oraz niskim poziomie metabolizmu. Warto dowiedzieć się, jak wyglądają szwy rozpuszczalne oraz z czego zostały wyprodukowane. Należy pamiętać, że na rynku kupić można różne rodzaje szwów. Możemy kupić nie tylko produkty zrobione z materiałów naturalnych, ale także i syntetycznych. Warto zaznaczyć, że pierwsze z nich powstają z catgutu – jest to włókno wytwarzane z kozich oraz baranich jelit. Przede wszystkim charakteryzuje się świetnymi właściwościami mechanicznymi. Ponadto bardzo szybko ulegają biodegradacji. Trzeba też wspomnieć o tym, że Szwy wchłanialne z catgutu są stopniowo wchłaniane przez ludzki organizm.

Czym są szwy rozpuszczalne?

Warto podkreślić, że syntetyczne nici chirurgiczne rozpuszczalne powstają z włókien polimerowych. Mowa tutaj o poliglaktynie oraz poliglikolidzie. Należy pamiętać, że w sprzedaży dostępne są także szwy syntetyczne z nylonu, czyli materiału, który cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością na rozciąganie. Świetnie sprawdzi się w czasie zszywania skóry ludzkiej, a także zwierzęcej. Ponadto szwy wchłanialne umożliwią utrzymanie stałego napięcia brzegów rany po ich zbliżeniu. Trzeba też wspomnieć o tym, że naturalne szwy zrobione z catgutu, dostępne będą w wersji kremowej, bezbarwnej, białek oraz chromowanej. Większość z nich cechuje się dłuższym okresem wchłaniania – zwłaszcza chromowana. Warto podkreślić, że w sprzedaży można spotkać produkty o różnych wariantach barw. Należy pamiętać, że szwy syntetyczna mają barwę niebieską lub zieloną. Ponadto kolor zależał będzie od kodu zastosowanego przez producenta. Tego typu nic chirurgiczna dostępna jest na rynku w wielu grubościach.