W czym pomoże kalkulator kalorii?

Kontrola wagi to proces, na którym trzeba się znać. Taką wiedzę posiadają specjaliści dietetycy, trenerzy personalni czy lekarze. Przy odrobinie chęci można również samemu pogłębić znajomość tematu. Na wielu portalach związanych z aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem dostępnych jest mnóstwo narzędzi i porad z tego zakresu, które znacznie ułatwią codzienną pracę nad sylwetką.

W czym mogą pomóc kalkulatory?

Bardzo pomocnym narzędziem wspierającym dbanie o prawidłową wagę jest Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego. Pomaga on poznać indywidualny wskaźnik kalorii, które należy spożywać w posiłkach. Chcąc zredukować masę ciała, trzeba ograniczyć liczbę kalorii, którą wyliczył kalkulator zapotrzebowania kalorycznego. W przypadku planu zwiększenia masy należy również zwiększyć odpowiednio ilość przyjmowanych kalorii.

Dzięki takiemu kalkulatorowi w prosty sposób można wyliczyć, czy faktycznie cel jest prawidłowo realizowany. Każdorazowo wprowadza się bowiem do obliczeń odpowiednie dane.

Jak działa kalkulator?

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego to proste narzędzie, dostępne za darmo w wielu miejscach w Internecie. Można też znaleźć odpowiednie aplikacje na telefon, które działają na podobnej zasadzie.

Do wzoru podstawić należy dane dotyczące płci, wagi, wzrostu, wieku oraz poziomu aktywności fizycznej. Tutaj każda aktywność ma swój numer, od ograniczonej aktywności, przez niską, umiarkowaną, aktywną i bardzo aktywną.

Dlaczego takie dane?

Podstawowym czynnikiem różnicującym wskaźnik zapotrzebowania kalorycznego jest płeć. Nie jest to żadna forma dyskryminacji, lecz wiąże się to z różnicami uwarunkowanymi genetycznie. Mężczyźni z założenia posiadają więcej masy mięśniowej, a mniej tłuszczu. U kobiet jest odwrotnie.

To wpływa na wolniejszą przemianę materii i różnice w dziennym zapotrzebowaniu na kalorie.

Kobiety ze względu na zmiany hormonalne, zatrzymywanie wody podczas cyklu, również wymagają innego podejścia do diety i odchudzania, uwzględniając właśnie te czynniki.