Biżuteria z tanzanitu

Najpiękniejszą biżuterię tworzy się właśnie z kamieni. Wystarczy jeden rzut oka na błękitno-niebieskawe kolczyki z tanzanitem, by dostrzec ich przewagę nad klasycznym złotem bądź nowoczesnym srebrem, która kryje się w kolorze. Nieoczywiste barwy kreują niepowtarzalną biżuterię. Tanzanit jest tego najlepszym przykładem.

Tanzanit czy szafir?

Mimo iż dziś tanzanit rozpowszechnił się i spopularyzował już na całym świecie, gdzie wykorzystuje się go głównie do tworzenia elementów biżuteryjnych, tak naprawdę został odkryty stosunkowo niedawno, a jego niezwykłość kryje się także w jego historii.

Tanzanit nie od razu był tanzanitem. Początkowo jego odkrywcy, z uwagi na dostrzeżone podobieństwo z szafirem, postanowili nazwać go szafirem menu. Dopiero po pewnym czasie zmieniono to nazewnictwo. Dziś wszyscy używają więc miana „tanzanit”.

Pochodzenie i popularyzacja

Oczywiście nazwa „tanzanit” też nie wzięła się z przypadku. Ten wyjątkowy i rzadko spotykany na świecie gatunek kamienia po raz pierwszy został bowiem odnaleziony na terenie Tanzanii. Tam właśnie dziś występują jego złoża. Stamtąd wzięła się też jego nazwa.

Na rynek jubilerski tanzanit został wprowadzony dopiero w drugiej połowie dwudziestego wieku. W 1967 roku znana firma Tiffany postanowiła stworzyć z niego pierwszą biżuterię. To dzięki niej dziś wszyscy mogą zachwycać się kolczykami z tanzanitem.

Główne walory

Tanzanit, podobnie jak wiele innych kamieni biżuteryjnych, jest kojarzony z klasyką i elegancją. Wyróżnia go jednak niesamowitość barw. Tanzanit nie ma bowiem jednego określonego kolorytu – może posiadać mnóstwo zróżnicowanych odcieni: począwszy od żółtego, kończąc nawet na brunatnym.

Różnorodność kolorystyczna sprawia, że kolczyki z tanzanitem czy inne elementy biżuteryjne praktycznie nigdy nie wyglądają dokładnie tak samo. Stają się unikatowe i niepowtarzalne. To ich największa siła.

Rodzaje biżuterii z tanzanitem

W tym momencie każdy większy salon jubilerski posiada w swojej ofercie przynajmniej jedną kolekcję biżuterii z tanzanitem. A co tworzy się tej odmiany kamienia?

Dosłownie wszystko – od kolczyków z tanzanitem, poprzez błękitne pierścienie, duże naszyjniki czy delikatne bransoletki z niebieskimi kamyczkami. Każda z tych rzeczy może być doskonałym podarunkiem dla eleganckich kobiet.

Kolczyki z kamieniami dostępne są w ofercie Salonie jubilerskim LARU.