Efektywne odchudzanie – liczyć kalorie czy nie?

Gdy człowiek planuje schudnąć, zwykle chce to zrobić jak najszybciej. Sprawdza swoje zapotrzebowanie w kalkulatorze kalorii, a potem od razu przechodzi na jakąś dietę, nieraz drastycznie zmniejszając na niej ilość spożywanego jedzenia. Nie jest to jednak dobry sposób na zdrowe odchudzanie. Zastosowany deficyt kaloryczny nie może być zbyt duży.

Liczenie kalorii jest OK

Liczenie kalorii nie jest złe. Jest wręcz wskazane, w szczególności gdy celem staje się schudnięcie, wymagające od człowieka wejścia na ujemny bilans energetyczny. Trzeba zachować deficyt, aby organizm utrzymywał mniej kalorii niż do tej pory i dzięki temu mógł ich szukać w nagromadzonych zapasach.

Kalkulator kalorii wyznacza ten idealny deficyt i pokazuje, ile kalorii dana osoba (o określonej wadze, wieku czy płci) powinna jeść na redukcji. Tej ilości kalorii trzeba potem już tylko się trzymać, by naprawdę chudnąć i robić to z głową.

Z niczym nie należy przesadzać

Jeżeli jednak człowiek od razu zacznie się odchudzać na diecie składającej się z zaledwie tysiąca kalorii, sam wprowadzi się w błędne koło. No bo co zrobi w momencie, gdy waga stanie w miejscu? Ponownie utnie kalorie i będzie jeść wyłącznie jeden posiłek dziennie? Później waga znów stanie, zmuszając do kolejnego ucięcia kalorii. A nie da się żyć, jeżeli ma się do dyspozycji zaledwie kilkaset kalorii na dzień.

Zdrowe odchudzanie na pewno tak nie wygląda, dlatego kalkulator kalorii w pewnym stopniu przekonuje do tego, by redukcję rozpocząć od możliwie jak najwyższej ilości kalorii w diecie. W razie czego zawsze można będzie nieco bardziej je uciąć, gdyby jednak waga nie spadała.

Nauka jedzenia intuicyjnego

W wielu przypadkach to całe korzystanie z kalkulatorów kalorii i liczenie kalorii nie jest nawet niezbędne do odchudzania. Mnóstwo osób jest w stanie intuicyjnie zadbać o swoją wagę, zdrowie i sylwetkę.

Trzeba po prostu zacząć jeść tyle kalorii, by się w miarę nasycać, ale nigdy nie przejadać. Zdrowe odchudzanie nie może przy tym przypominać głodówki. Modne niegdyś diety tysiąca kalorii lepiej sobie odpuścić.