Jaką opiekunkę do dziecka wybrać?

Osoby, które już poszukiwały opiekunki dla dziecka, z pewnością mogą powiedzieć, jak niełatwe jest to zadanie. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań warto dowiedzieć się, jakie cechy powinna mieć dobra opiekunka do dziecka i czym kierować się przy jej wyborze.

Jaka powinna być dobra opiekunka?

Przede wszystkim, Opiekunka do dziecka powinna być osobą uczciwą, która wzbudza zaufanie. Musi ona zdawać sobie sprawę z tego, że dla rodziców pozostawienie swojego dziecka pod opieką obcej osoby to nie lada wyzwanie. Opiekunka musi sumiennie wywiązywać się ze swoich obowiązków, zawsze zwracać uwagę na dziecko.

Niedopuszczalne są sytuacje, w których zostaje ono samo, a opiekunka zajmuje się swoimi sprawami. Opiekunka do dziecka powinna być osobą, która wie, jak nieprzewidywalne potrafią być dzieci. W razie sytuacji kryzysowej, powinna ona zachować zimną krew i szybko nauczyć się rozwiązywać wszelkie konflikty. Bardzo ważna jest również cierpliwość, odpowiednie nastawienie do dzieci oraz kreatywność.

Jakie obowiązki wchodzą w zakres pracy opiekunki do dziecka?

Tego typu kwestie powinny być omówione już na etapie podpisywania umowy. Obowiązki opiekunki mogą sprowadzać się jedynie do opieki nad dziećmi i podawania im przygotowanych przez rodziców posiłków.

Nie każda opiekunka do dziecka zgodzi się bowiem na przygotowywanie posiłków dla niego– ewentualnie taka opcja będzie możliwa za dodatkową opłatą.

Bardzo ciekawą opcją jest połączenie pracy opiekunki i korepetytorki, w tym przypadku trzeba jednak nastawić się na to, że współpraca będzie nieco droższa– jednak z pewnością okaże się korzystna dla dziecka, które w ten sposób łatwo poszerzy zakres swojej wiedzy, a to będzie stanowiło dobry wstęp do szkolnej edukacji.

Podsumowując, to od rodziców zależy, jaką opiekunkę dla dziecka wybiorą. Najlepiej, jest już od pierwszego spotkania nawiąże ona więź z dzieckiem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie mniej ważna jest współpraca z rodzicami, która także powinna przebiegać bezproblemowo.