Wybór alkomatu elektronicznego

Elektroniczny alkomat jest urządzeniem pomiarowym pozwalającym zbadać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W ten sposób można precyzyjnie określić swoje zdolności do prowadzenia pojazdu. Nie da się ukryć, że alkomaty mają szereg różnych zastosowań.

Budowa alkomatu

Sensory są głównym elementem budowy alkomatów, który pozwala przeprowadzić cały proces i uzyskiwać dokładne wyniki. Wśród najpopularniejszych alkomatów można wymienić modele z sensorem półprzewodnikowym. Jest to bardzo proste rozwiązanie pod względem konstrukcyjnym. Warto zaznaczyć, że zasada działania opiera się na ocenie zawartości alkoholu poprzez wzrost przewodności półprzewodnika. Trzeba jednak pamiętać, że własności użytkowe są dosyć niskie, ponieważ takie urządzenie jest wrażliwe na różne substancje, między innymi węglowodory, aceton oraz nikotyna. Takie substancje mogą sztucznie zawyżyć wyniki pomiaru, przez co są one niemiarodajne. Można przypuszczać, że jest on wykorzystywany na szeroką skalę do zastosowań amatorskich głównie z powodu stosunkowo niskiej ceny. Znacznie bardziej kompleksowym rozwiązaniem są alkomaty z sensorem elektrochemicznym. Są one bardzo funkcjonalne i mają naprawdę wysokie własności użytkowe.

Zastosowanie urządzenia

Alkomat reaguje wyłącznie na molekuły alkoholu, ponieważ rozwiązania użyte w tego typu alkomatach pozwalają selektywnie wykrywać etanol w wydychanym powietrzu. Jeśli poszukujesz urządzeń, które posłużą przez długi czas to sprawdź elektroniczne Alkomaty sklep. Trzeba podkreślić, że na wyświetlaczu alkomatu wyświetlany jest sygnał elektryczny w postaci informacji. Można śmiało powiedzieć, że alkomaty z sensorem elektrochemicznym przeważają nad alkomatami z sensorem półprzewodnikowym. Wśród głównych zalet można wymienić wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo trzeba wymienić jeszcze długą żywotność sensora elektrochemicznego, która ma bezpośrednie przełożenie na długi czas eksploatacji całego alkomatu wyposażonego w ten typ czujnika. Ważną rolę odgrywa też wysoka dokładność, stabilność i powtarzalność generowanych pomiarów. Czasami podczas przeprowadzania badań mogą wystąpić małe błędy pomiarowe, ale nie trzeba się nimi zbytnio przejmować. Należy dodać, że raz na jakiś czas trzeba wykonać kalibrację.