Jak dbać o skórzane balerinki?

Zakup skórzanego obuwia powinien być traktowany jak inwestycja na lata. Balerinki skórzane spokojnie możesz nosić nawet przez kilka czy kilkanaście kolejnych sezonów, o ile już teraz zaczniesz o nie dbać i zastosujesz praktyczne sposoby na pielęgnację skórzanego obuwia.

Rób zakupy z głową

Mierząc różne modele balerinek w sklepach, na pewno spróbujesz jak najlepiej dopasować ich rozmiar do rozmiaru swoich stóp. Pamiętaj przy tym, że akurat naturalna skóra jest materiałem podatnym na rozciąganie, tak więc z czasem ona samoistnie dopasuje się do kształtu nóg.

Ogólnie rzecz biorąc, buty najlepiej przymierzać w godzinach popołudniowych, a nawet i wieczornych. Po całym dniu chodzenia twoje nogi zawsze są delikatnie podpuchnięte. Jeżeli buty przymierzysz rano, potem mogą one okazać się za małe.

Czyść na bieżąco

Na pewno nieraz jest tak, że nawet gdy po powrocie ze spaceru dostrzegasz na butach pewne zabrudzenia, nie od razu zajmujesz się ich czyszczeniem. Zwlekasz z tym, przez co brud momentalnie przenika przez skórę i przechodzi do jej głębszych warstw. To może z kolei sprawić, że już nigdy w pełni nie doczyścisz skórzanych balerinek.

Rada jest prosta. Buty skórzane musisz czyścić na bieżąco. Nie używaj do tego żadnych wymyślnych chemicznych środków. Traktuj je zwykłą ciepłą wodą wymieszaną z delikatnym mydłem. Uważaj też na to, by ich nie przemoczyć. Po każdym czyszczeniu od razu je osuszaj.

Myj buty także od wewnątrz

Zdecydowana większość osób dba o buty powierzchownie, czyszcząc je wyłącznie od zewnątrz i totalnie zapominając o ich wnętrzu. O tę część skórzanych balerinek też natomiast powinnaś zadbać. A jak to robić?

W każdym sklepie obuwniczym dostaniesz antybakteryjne spraye przeznaczone do pielęgnacji wewnętrznej części butów. Zabezpieczają je one przed grzybami i bakteriami, ale też chronią przed tworzeniem się nieprzyjemnego zapachu, będącego skutkiem zawilgocenia powierzchni wkładki.

Używaj specjalnych past do impregnacji

Jeżeli chcesz, by twoje nowe balerinki skórzane posłużyły ci jak najdłużej, jeszcze przed pierwszym założeniem ich na stopy musisz zaimpregnować ich powierzchnię. Zrób to przy użyciu specjalistycznego środka zabezpieczającego skórę przed zanieczyszczeniem oraz wilgocią.

Wybrany impregnat musisz bardzo dokładnie nałożyć na powierzchnię skóry, upewniając się, że w całości ją pokrył. Teraz poczekaj kilkanaście minut, aż pierwsza warstwa wyschnie i przejdź do nałożenia drugiej. Cały ten cykl musisz powtarzać do momentu, gdy skóra przestanie wchłaniać preparat.