Wypełnianie zmarszczek – kwas hialuronowy czy polimlekowy, a może botoks

Zachowanie młodego wyglądu to marzenie większości kobiet. Dlatego też chętnie korzystają z różnorodnych zbiegów kosmetycznych, które mają spowolnić procesy starzenia się skóry. Jednym z bardzo popularnych zabiegów kosmetycznych usuwających zmarszczki jest wypełnianie ich za pomocą kwasu hialuronowego czy polimlekowego lub botoksem.

Kwas hialuronowy

Jest uniwersalnym wypełniaczem z uwagi na to, występuje on naturalnie w organizmie człowieka, przez co nie wywołuje reakcji alergicznych. Z wiekiem jest go coraz mniej i skutkuje to pojawianiem się zmarszczek. Usuwanie zmarszczek na czole czy nosowo-wargowych i wargowo-bródkowych oraz tak zwanych „kurzych łapek” odbywa się poprzez wstrzykiwanie kwasu hialuronowy o małej lub średniej gęstości. Efekty zabiegu są widoczne natychmiast.

Trwałość efektu uzależniona jest od gęstości i stopnia oczyszczenia wypełniacza – im jest gęstszy i bardziej oczyszczony, tym dłużej pozostanie w skórze. Kwas ten usuwa zmarszczki zwykle na 6-8 miesięcy.

Kwas polimlekowy

Naturalnie występujący w organizmie, a w zabiegach kosmetycznych stosowany do kompleksowego poprawienia kondycji skóry i usuwaniu zmarszczek. Aplikowany głęboko w tkankę poprawia jej jakość i przywraca utraconą objętość.

Wypełnianie zmarszczek kwasem polimlekowym nie przynosi takich szybkich efektów jak w przypadku kwasu hialuronowego. Na efekty trzeba dłużej poczekać, ale są one bardziej naturalne i dłużej się utrzymują, Ponadto jest to leczenie zarówno przyczyn jak i objawów starzenia się. Usuwanie zmarszczek za pomocą kwasu polimlekowego jest więc bardziej kompleksowe. Wstrzyknięty kwas polimlekowy działa stymulująco do odbudowy własnego kolagenu oraz tworzenia nowych, własnych komórek i włókien. Powoduje to przyrost tkanek, który w efekcie rozprostowuje zmarszczki.

Botoks

Toksyna botulinowa – silna trucizna produkowana przez bakterie. Jednak w odpowiednio dobranej dawce botoks jest nieszkodliwy. Wstrzyknięty pod skórę paraliżuje i rozluźnia mięśnie wygładzając zmarszczki.

Usuwanie zmarszczek za pomocą toksyny botulinowej nie trwa długo oraz jest w zasadzie bezbolesne. A rezultaty widoczne są po 2 tygodniach od zabiegu. Z kolei efekt utrzymuje się przez około 6 miesięcy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki