Jak leczyć zespół suchego oka?

Zespół suchego oka zaliczane jest do tych dolegliwości, które potrafią dość mocno uprzykrzyć życie. Jednak osoby, które cierpią na tę przypadłość mogą skorzystać z wielu różnorodnych metod leczenia, aby pozbyć się problemu lub przynajmniej znacząco zmniejszyć dolegliwości.

Z czego wynika zespół suchego oka?

Zespół suchego oka wynika z nieprawidłowego działania gruczołu łzowego. Wydziela on zbyt mało łez, które są niezbędne w prawidłowej pracy oczu. Łzy bowiem rozprowadzane podczas mrugania tworzą tak zwany film łzowy, które nie tylko nawilża powierzchnię oczu, ale również chroni przed przedostawaniem się zanieczyszczeń oraz chroni przed podrażnieniami.

Co jest przyczyną zespołu suchego oka?

Zespół suchego oka może wynikać z wielu chorób, na przykład autoimmunologicznych. Również cukrzyca czy alergie mogą być przyczyną powstawania tego schorzenia. Tak samo może ono wynikać z przyjmowania niektórych leków a także z wcześniejszych uszkodzeń oka. Wydzielanie łez zmniejsza się również z wiekiem, dlatego często schorzenie dopada osoby w starszym wieku.

Laser w leczeniu zespołu suchego oka

Leczenie zespołu suchego oka zależne jest od stanu zaawansowania schorzenia. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie zastosowanie odpowiednich leków czy kropli do oczu, aby poprawić działanie gruczołu łzowego i zwiększyć wydzielanie łez. Jeśli jednak takie metody nie są wystarczające, można skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnych rozwiązań medycznych. Jednym z nich jest ENVISION – laser do leczenia zespołu suchego oka. Jego zastosowanie znacząco poprawia działanie gruczołu łzowego poprzez jego stymulację. Często już jeden zabieg z zastosowaniem lasera do leczenia zespołu suchego oka ENVISION wystarczy aby uzyskać satysfakcjonującą poprawę. Przygotowanie do badania nie jest zbyt wymagające, zazwyczaj przez kilka dni przed zabiegiem należy unikać niektórych leków czy ekspozycji na słońce, tak samo jak po przeprowadzonym zabiegu. Oczywiście w każdej sytuacji do zabiegu wymagana jest kwalifikacja przez lekarza.