Guzki krwawnicze odbytu znane też jako hemoroidy są fizjologiczną częścią struktury odbytu. Są poduszkowatymi naczyniami żylnymi, które, gdy z organizmem nie dzieje się nic niepokojącego, są w umiarkowanym stopniu wypełnione krwią. Kiedy zatem możemy mówić o powodach do zmartwień?
Hemoroidy – na czym polega problem?
W chorobie hemoroidalnej znanej też po prostu jako hemoroidy objawy początkowo nie są jednoznaczne. Zwykle mówimy w ich kontekście o uczuciu świądu i obecności śluzu w stolcu. W pewnym momencie pojawiają się także hemoroidy zewnętrzne, zwykle jednak z tak jednoznacznymi sygnałami świadczącymi o tym, że niezbędna jest interwencja, mamy do czynienia wtedy, gdy stadium schorzenia jest zaawansowane. Sama choroba hemoroidalna jest zwykle opisywana jako nadmierne nabrzmienie guzków krwawniczych. To właśnie z tego powodu zaczynają one uciskać nerwy, które je otaczają. Początkowo schorzenie nie jest przesadnie uciążliwe, z czasem jednak utrudnia, a następnie również uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Jak rozpoznać chorobę hemoroidalną?
Jak już wspomniano, nasilenie niepokojących objawów wzrasta wraz z postępem choroby, gdy więc w grę wchodzą pierwsze problemy generowane przez hemoroidy objawy zwykle nie alarmują. Początkowo pojawia się uczucie, że wypróżnienie nie jest całkowite. Z czasem mamy też do czynienia z coraz większymi dolegliwościami bólowymi dającymi o sobie znać w momencie oddawania stolca. Dyskomfort w okolicy odbytu najpierw bywa odczuwany jedynie w momencie wypróżniania się. Z czasem jednak zaczyna dokuczać pacjentowi także poza chwilami spędzonymi w łazience. Także Hemoroidy zewnętrzne objawiają się świądem, pieczeniem oraz krwawieniem z odbytu. Gdy jednak stają się większe, rośnie zagrożenie zakrzepami, a nawet martwicą tkanek. Ich rozwój wpływa też niekorzystnie na higienę okolic odbytu, bo uszkodzona skóra jest bardziej podatna na infekcje.
Hemoroidy – źródła problemu
Choć hemoroidom poświęca się wiele uwagi, przyczyny choroby nie są do końca znane. Nie powinno więc zaskakiwać nas to, że lekarze wolą mówić przede wszystkim o czynnikach zwiększających ryzyko jej wystąpienia. Tu najczęściej wspomina się o częstych zaparciach oraz biegunkach, choć istnieją dowody na to, że hemoroidom sprzyja także otyłość i siedzący tryb życia. Ryzyko choroby jest też większe, gdy nie jesteśmy aktywni fizycznie, a nasza codzienna dieta jest uboga w błonnik. Wśród czynników sprzyjających chorobie wymieniana jest też ciąża