Problemy ze zdrowiem to temat, o którym rozmawia się stosunkowo często, ale i tak możemy opowiadać o wielu niejasnościach. Nie ma co ukrywać, że kłopoty zdrowotne mogą mieć bardzo różne podłoże.
Echo serca płodu (echokardiografia)
Temat tego tekstu to Echo serca płodu (echokardiografia). Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wady serca to największa i jednocześnie najczęściej wykrywana grupa schorzeń.
O szczegółach można rozmawiać długo, także nie pozostaje nic innego jak zacząć od początku – serce płodu jest malutkie, ale nie można powiedzieć, że wpływa to jakoś na bicie. Serce bije z częstotliwością mniej więcej 140 uderzeń na minutę. Oznacza to mniej więcej, że bicie serca jest szybsze niż u dorosłych.
Kiedy echo serca można uznać za konieczność?
Pewnie wielu rodziców zastanawia się nad tym, kiedy echo serca płodu można określić czymś wskazanym. Dokładne wyjaśnienie tej kwestii jest trudne. Z jednej strony możemy mówić o sporym wsparciu przy wykrywaniu zaburzeń krążenia, natomiast z drugiej echo serca nie jest wykonywane rutynowo.
Echo serca wykonuje się głównie wtedy, gdy stwierdza się u dziecka arytmię lub jest podejrzenie wady serca. Gdyby kogoś interesowało prawdopodobieństwo problemów, ryzyko wad serca w populacji szacuje się na około 4% wśród zdrowych ciężarnych. Można więc powiedzieć, że pełne badanie serca płodu powinny przejść wszystkie ciężarne.
Przebieg echa serca
Być może wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób przebiega echo serca płodu. Wątpliwości (czy też obawy) można zrozumieć, ale prawda jest taka, że absolutnie nie ma powodów do zmartwień. W końcu chodzi o dziecko. Czy może być coś ważniejszego niż troska o własną pociechę?
Wypada też odnotować, że echo serca płodu jest badaniem bezpiecznym, bezbolesnym i nieinwazyjnym. Można wręcz dojść do wniosku, że sytuacja jest porównywalna do standardowego badania USG, czyli badania, które podczas ciąży wykonywane jest kilkukrotnie. Poza tym zawsze warto porozmawiać z lekarzem – ewentualne wątpliwości powinny zostać błyskawicznie wyjaśnione.